Brachiopoda

Brachiopods (lamp shells)
Phylum Brachiopoda Duméril, 1806

et: käsijalgsed;

Taxon ID: 64 / 2013-03-20
Belongs to: Animalia
Sister taxa: Agmata | Pogonophora | Porifera | Cnidaria | Bryozoa | Priapulida | Echinodermata | Annelida | Arthropoda | Hemichordata | Chordata | Animalia Incertae sedis
Contains: Linguliformea | Craniiformea | Rhynchonelliformea
Stratigraphic range: Cambrian Recent | ~ 542,0–0,0 Ma
Baltoscandian species (in database): 900

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Acanthambonia delicata | Ordovician
  2. Acanthambonia ildjernensis | Ordovician
  3. Acanthambonia portranensis |
  4. Acanthocrania hemipustulosa |
  5. Acanthocrania papillifera | Ordovician
  6. Acrothele coriacea | Lower Cambrian (old nomenclature) → Upper Cambrian (old nomenclature)
  7. Acrothele granulata |
  8. Acrotreta nobilis |
  9. Acrotreta subconica | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  10. Acrotreta tallinnensis | Saka Member
  11. Actinomena orta | Kukruse Stage
  12. Aegiria norvegica | Raikküla Stage
  13. Ahtiella arenaria | Kunda Stage
  14. Ahtiella baltica | Kunda Stage
  15. Ahtiella jaanussoni | Kunda Stage
  16. Ahtiella lirata | Kunda Stage
  17. Alichovia ramispinosa | Idavere Substage
  18. Alispira gracilis | Juuru Stage
  19. Alwynella ildjernensis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  20. Alwynella intermedia | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  21. Alwynella osloensis | Kukruse Stage
  22. Amphistrophia (Amphistrophia) funiculata | Wenlock
  23. Amphistrophia podolica | Wenlock → Ludlow
  24. Anastrophia deflexa | Wenlock
  25. Anazyga gutta | Oandu Stage
  26. Anchigonites conulus | Kunda Stage
  27. Anchigonites heintzi | Kunda Stage
  28. Anechophragma rarum | Darriwilian
  29. Angulotreta postapicalis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  30. Angusticardinia recta | Hunneberg Stage
  31. Angusticardinia striata | Hunneberg Stage
  32. Anisopleurella karina | Haljala Stage → Keila Stage
  33. Anoptambonites williamsi | Katian → Hirnantian
  34. Antigonambonites aequistriatus | Kunda Stage
  35. Antigonambonites anna | Volkhov Stage
  36. Antigonambonites costatus | Volkhov Stage
  37. Antigonambonites mäekülaensis | Volkhov Stage
  38. Antigonambonites planus | Volkhov Stage
  39. Antigonambonites soror | Volkhov Stage
  40. Antigonambonites sulcatus | Volkhov Stage
  41. Antirhynchonella linguifera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  42. Apatobolus plicatus | Ordovician
  43. Apatorthis inflata | Keila Stage → Oandu Stage
  44. Apatorthis jugata | Lasnamägi Stage
  45. Apatorthis punctata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  46. Apatorthis tenuicosta | Jõhvi Substage → Keila Stage
  47. Apatorthis ultima | Pirgu Stage
  48. Apheoorthina daunus | Billingen Stage
  49. Apomatella ingrica | Volkhov Stage
  50. Apomatella secunda | Volkhov Stage
  51. Atrypa (Atrypa affinis | Wenlock
  52. Atrypa (Atrypa) alata | Ludlow
  53. Atrypa (Atrypa) dzwinogrodensis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  54. Atrypa (Atrypa) gotha | Llandovery → Wenlock
  55. Atrypa (Atrypa) harknessi | Wenlock
  56. Atrypa (Atrypa) murchisoni | Ludlow
  57. Atrypa (Atrypa) reticularis | Ludlow
  58. Atrypa (Atrypa) slitea | Wenlock
  59. Atrypina (Atrypina) barrandii | Wenlock
  60. Atrypoidea (Atrypoidea) hemsea | Ludlow
  61. Atrypoidea (Atrypoidea) prunum | Kuressaare Stage
  62. Atrypoidea (Atrypoidea) saaremaaensis | Kuressaare Stage
  63. Atrypoidea (Atrypoidea) sulcata | Ludlow
  64. Aulonotreta antiquissima |
  65. Barbarorthis foraminifera | Pirgu Stage
  66. Barbarorthis porkuniensis | Porkuni Stage
  67. Bassetella alata | Haljala Stage
  68. Bassetella gracilis | Haljala Stage
  69. Bekkerina anijana | Haljala Stage
  70. Bekkerina assatkini | Haljala Stage
  71. Bekkerina dorsata | Kukruse Stage
  72. Bekkerina grandis | Keila Stage
  73. Bekkerina raricostellata |
  74. Bellimurina wisgoriensis | Llandovery → Wenlock
  75. Bicarinatina acuta | Narva Stage
  76. Bicarinatina borchi | Narva Stage → Aruküla Stage
  77. Bicarinatina gulbenensis | Aruküla Stage
  78. Bicarinatina livica | Narva Stage → Burtnieki Stage
  79. Bicarinatina rozenshteini | Narva Stage → Aruküla Stage
  80. Bicarinatina sakalana | Narva Stage
  81. Bicarinatina scaphulata | Narva Stage
  82. Bicarinatina ugalana | Aruküla Stage
  83. Biernatia holmi | Darriwilian
  84. Biernatia rossicum | Kunda Stage
  85. Bilobia alichovae | Haljala Stage
  86. Bilobia indentata |
  87. Bilobia musca | Kukruse Stage → Haljala Stage
  88. Bilobia rosendahli |
  89. Bimuria (Bimuria) peregrina | Kukruse Stage → Idavere Substage
  90. Biseptata briani | Kunda Stage
  91. Boreadorthis crassa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  92. Boreadorthis recula | Nabala Stage → Vormsi Stage
  93. Boreadorthis sadewitzensis | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  94. Borealis borealis |
  95. Borealis borealis borealis | Juuru Stage
  96. Borealis borealis osloensis |
  97. Borealis pumilus | Raikküla Stage
  98. Borealis samojedicus | Silurian
  99. Boucotinskia sulcata | Ludlow
  100. Brachyprion (Erinostrophia) walmstedti | Llandovery → Wenlock
  101. Brachyprion ? kurzemensis | Ludlow
  102. Brevilamnulella kjerulfi | Hirnantian
  103. Brevilamnulella thebesensis | Hirnantian
  104. Broeggeria salteri | Cambrian → Hunneberg Stage
  105. Camerella acuminata | Kunda Stage
  106. Ceratreta tanneri | Upper Cambrian (old nomenclature)
  107. Chonetoidea gamma | Kukruse Stage → Rakvere Stage
  108. Chonetoidea gamma alpha | Oandu Stage → Rakvere Stage
  109. Chonetoidea gamma gamma | Oandu Stage → Rakvere Stage
  110. Chonetoidea gamma inequicostellata | Kukruse Stage → Haljala Stage
  111. Chonetoidea iduna | Upper Ordovician
  112. Christiania dalarnensis | Katian → Hirnantian
  113. Christiania elongata | Ordovician
  114. Christiania holtedahli | Haljala Stage → Keila Stage
  115. Christiania oblonga | Lasnamägi Stage
  116. Cliftonia dorsata | Kukruse Stage
  117. Cliftonia oxoplecioides | Hirnantian
  118. Clinambon anomalus | Haljala Stage → Keila Stage
  119. Clinambon anomalus anomalus | Jõhvi Substage → Keila Stage
  120. Clinambon anomalus postumus | Oandu Stage
  121. Clinambon inflatus | Jõhvi Substage → Keila Stage
  122. Clintonella aprinis | Juuru Stage
  123. Clitambonites adscendens | Kunda Stage → Aseri Stage
  124. Clitambonites maximus | Kukruse Stage
  125. Clitambonites norvegicus | Kunda Stage
  126. Clitambonites schmidti | Kukruse Stage → Idavere Substage
  127. Clitambonites schmidti epigonus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  128. Clitambonites schmidti schmidti | Uhaku Stage → Idavere Substage
  129. Clitambonites schmidti septatus | Lasnamägi Stage
  130. Clitambonites squamatus | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  131. Clorinda rotunda | Llandovery → Wenlock
  132. Clorinda undata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  133. Coelospira baltica | Ludlow
  134. Collarothyris canaliculata | Přidoli
  135. Collarothyris collaris | Ohesaare Stage
  136. Conchidium bilocularis | Rootsiküla Stage
  137. Conchidium conchidium | Silurian
  138. Conotreta mica | Kunda Stage → Uhaku Stage
  139. Conotreta siljanensis | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  140. Coolinia applanata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  141. Coolinia pecten | Adavere Stage → Jaani Stage
  142. Costistricklandia lirata | Llandovery → Wenlock
  143. Craniops antiquus | Wenlock
  144. Craniops curvata | Kukruse Stage
  145. Craniops elegans | Kukruse Stage
  146. Craniops estona | Kukruse Stage
  147. Craniops implicata | Llandovery → Wenlock
  148. Craniops infrasilurica | Kukruse Stage
  149. Craniops obtusa | Kukruse Stage
  150. Cremnorthis parva | Keila Stage → Oandu Stage
  151. Cremnorthis uhakuana | Uhaku Stage → Idavere Substage
  152. Cyclospira circularis | Raikküla Stage
  153. Cyclospira? levisulcata | Nabala Stage
  154. Cyrtia exporrecta | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  155. Cyrtia laevis | Jaani Stage → Paadla Stage
  156. Cyrtia trapezoidalis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  157. Cyrtia wenjukovi | Adavere Stage
  158. Cyrtonotella barbara | Kukruse Stage
  159. Cyrtonotella kuckersiana | Kukruse Stage → Haljala Stage
  160. Cyrtonotella kuckersiana frechi | Haljala Stage
  161. Cyrtonotella kuckersiana kuckersiana | Kukruse Stage → Haljala Stage
  162. Cyrtonotella laine | Kukruse Stage → Haljala Stage
  163. Cyrtonotella semicircularis | Kunda Stage → Aseri Stage
  164. Cyrtonotreta striata | Uhaku Stage
  165. Cyrtonotreta vestrogothica | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  166. Cyrtospirifer latavicus | Dubniki Stage
  167. Dactylotreta pharus | Ordovician
  168. Dalejina hybrida | Adavere Stage → Kaugatuma Stage
  169. Dalejina phaseola | Adavere Stage → Jaani Stage
  170. Dalmanella aluverensis | Idavere Substage
  171. Dalmanella cyclica | Juuru Stage → Raikküla Stage
  172. Dalmanella humalaensis | Jõhvi Substage
  173. Dalmanella neocrassa | Llandovery
  174. Dalmanella rosensteinae | Raikküla Stage → Adavere Stage
  175. Dalmanella testudinaria | Porkuni Stage
  176. Dayia bohemica | Kaugatuma Stage → Kuressaare Stage
  177. Dayia navicula | Paadla Stage → Paala Formation
  178. Delthyris (Delthyris) elevata | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  179. Delthyris (Delthyris) magna | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  180. Dicoelosia anticipata | Pirgu Stage
  181. Dicoelosia baltica | Adavere Stage → Jaani Stage
  182. Dicoelosia biloba | Adavere Stage → Jaani Stage
  183. Dicoelosia indenta |
  184. Dicoelosia oklahomensis | Ludlow
  185. Dicoelosia osloensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  186. Dicoelosia paralata | Adavere Stage → Jaani Stage
  187. Dicoelosia transversa | Vormsi Stage
  188. Dicoelosia vernuiliana | Wenlock
  189. Dictyonites fredriki | Darriwilian
  190. Didymothyris biohermica | Jaagarahu Stage
  191. Didymothyris collaris | Ohesaare Stage
  192. Didymothyris didyma | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  193. Didymothyris katriensis | Paadla Stage
  194. Dinobolus davidsoni | Telychian → Sheinwoodian
  195. Dolerorthis nadruvensis | Oandu Stage
  196. Dolerorthis rustica | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  197. Draborthis caelebs | Upper Ordovician
  198. Drabovia westrogothica | Hirnantian
  199. Ectenoglossa exunguis | Kukruse Stage → Haljala Stage
  200. Ectenoglossa lata | Kunda Stage → Keila Stage
  201. Elliptoglossa linguae | Lower Ordovician
  202. Elsaella bekkeri | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  203. Endea echoidea | Wenlock
  204. Endea ekenia | Ludlow
  205. Endea tubulosa | Llandovery → Wenlock
  206. Eochonetes convexa | Vormsi Stage
  207. Eochonetes moelsi | Vormsi Stage
  208. Eochonetes nubila | Adila Formation
  209. Eochonetes saunjaensis |
  210. Eocoelia hemisphaerica | Llandovery
  211. Eocoelia angelini | Jaani Stage
  212. Eocoelia sulcata | Telychian → Sheinwoodian
  213. Eoconulus clivosus | Lower Ordovician
  214. Eoconulus cryptomyus | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  215. Eoconulus robustus | Darriwilian
  216. Eoconulus semiregularis | Pirgu Stage
  217. Eodictyonella capewellii | Raikküla Stage → Jaani Stage
  218. Eomartiniopsis ludloviensis | Ludlow
  219. Eoplectodonta (Eoplectodonta) acuminata | Keila Stage → Oandu Stage
  220. Eoplectodonta (Eoplectodonta) duplicata |
  221. Eoplectodonta (Eoplectodonta) duvalii | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  222. Eoplectodonta (Eoplectodonta) exceptionis | Juuru Stage → Jaani Stage
  223. Eoplectodonta (Eoplectodonta) penkillensis | Juuru Stage → Jaani Stage
  224. Eoplectodonta (Eoplectodonta) precedens | Haljala Stage → Oandu Stage
  225. Eoplectodonta (Eoplectodonta) rhombica | Upper Ordovician
  226. Eoplectodonta (Eoplectodonta) schmidti |
  227. Eoplectodonta (Eoplectodonta) transversalis | Adavere Stage
  228. Eoplectodonta (Ygerodiscus) bella | Juuru Stage → Jaagarahu Stage
  229. Eoplectodonta (Ygerodiscus) cornuta | Homerian
  230. Eoplectodonta (Ygerodiscus) propinqua | Llandovery
  231. Eoplectodonta (Ygerodiscus) undulata |
  232. Eoporambonites latus | Billingen Stage
  233. Eorhipidomella ovalis | Haljala Stage
  234. Eosiphonotreta acrotretomorpha | Hunneberg Stage
  235. Eosiphonotreta unguiculata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  236. Eosiphonotreta verrucosa | Volkhov Stage → Kunda Stage
  237. Eospinatrypa hallae | Wenlock
  238. Eospirifer marklini | Adavere Stage
  239. Eospirifer profusus | Adavere Stage
  240. Eospirifer radiatus | Adavere Stage → Paadla Stage
  241. Eospirifer radiatus globosus | Wenlock
  242. Eospirigerina hillistensis | Juuru Stage
  243. Eospirigerina porkuniana | Porkuni Stage → Juuru Stage
  244. Eostropheodonta delicata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  245. Eostropheodonta hirnantensis | Upper Ordovician
  246. Eostropheodonta hirnantensis siluriana | Hirnantian
  247. Eostropheodonta luna | Upper Ordovician
  248. Eostropheodonta martnai | Porkuni Stage
  249. Eostropheodonta parvicostellata | Upper Ordovician
  250. Eostropheodonta schmalenseei | Hirnantian
  251. Ephippelasma minutum | Darriwilian → Sandbian
  252. Ephippelasma spinosum | Volkhov Stage
  253. Epitomyonia glypha | Pirgu Stage → Juuru Stage
  254. Eschatelasma rugosum | Jaani Stage
  255. Estlandia catellatus | Kunda Stage → Uhaku Stage
  256. Estlandia catellatus catellatus | Kunda Stage → Aseri Stage
  257. Estlandia catellatus odini | Uhaku Stage
  258. Estlandia hispida | Haljala Stage
  259. Estlandia marginata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  260. Estlandia marginata aspera | Kukruse Stage
  261. Estlandia marginata magna | Kukruse Stage
  262. Estlandia marginata marginata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  263. Estlandia pyron | Uhaku Stage → Haljala Stage
  264. Estlandia pyron pyron | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  265. Estlandia pyron silicificata | Uhaku Stage → Keila Stage
  266. Estlandia seidlitzi | Kunda Stage → Aseri Stage
  267. Estonirhynchia estonica | Jaani Stage
  268. Euobolus elegans | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  269. Eurytreta sabrinae | Lower Ordovician
  270. Expellobolus tetragonus | Hunneberg Stage
  271. Fardenia oblecator | Llandovery
  272. Foliomena folium |
  273. Foveola maarduensis | Hunneberg Stage
  274. Geniculina pseudoalternata | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  275. Geniculina ralfi | Nabala Stage
  276. Geniculina vironiensis | Rakvere Stage
  277. Geniculina voorensis | Rakvere Stage
  278. Glassia djauvika | Wenlock
  279. Glossorthis lavensis | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  280. Glossorthis linda | Kukruse Stage
  281. Glossorthis schmidti | Volkhov Stage
  282. Glossorthis tacens | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  283. Glossorthis tetragona | Middle Ordovician
  284. Glossorthis virgata | Kukruse Stage
  285. Glyptias favosa | Lower Cambrian (old nomenclature)
  286. Glyptorthis alata | Haljala Stage → Keila Formation
  287. Glyptorthis irrupta | Juuru Stage → Adavere Stage
  288. Glyptorthis plana | Vormsi Stage
  289. Glyptorthis squamata | Pirgu Stage
  290. Gonambonites estonus | Kunda Stage
  291. Gonambonites imbricatus | Valaste Substage → Aluoja Substage
  292. Gonambonites inflexus | Kunda Stage
  293. Gonambonites latus | Kunda Stage
  294. Gonambonites parallelus | Kunda Stage
  295. Gonambonites reclinatus | Kunda Stage
  296. Gonambonites volborthi | Kunda Stage
  297. Gorchakovia granulata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  298. Gotatrypa hedei | Raikküla Stage → Adavere Stage
  299. Grammoplecia triplesoides | Upper Ordovician
  300. Grorudia glabrata | Kukruse Stage → Haljala Stage
  301. Grorudia morrisoni | Uhaku Stage → Haljala Stage
  302. Gunnarella alpha | Haljala Stage → Oandu Stage
  303. Gunnarella beta | Keila Stage → Oandu Stage
  304. Gunnarella magnifica | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  305. Gypidula galeata | Jaagarahu Stage → Paadla Stage
  306. Gypidula magna | Jaani Stage → Paadla Stage
  307. Harjumena schmidti |
  308. Hebertella estonica | Pirgu Stage
  309. Hedstroemina inaequiclina | Oandu Stage → Rakvere Stage
  310. Hedstroemina oanduensis | Oandu Stage
  311. Hedstroemina orvikui | Oandu Stage
  312. Helmersenia ladogensis | Pakerort Stage → Tremadocian
  313. Hemipronites famulus | Pakri Formation
  314. Hemipronites sphaerica | Volkhov Stage → Aseri Stage
  315. Hemipronites transversa | Aseri Stage → Lasnamägi Stage
  316. Hemipronites tumida | Middle Ordovician
  317. Hemitoechia undvaensis | Jaani Stage
  318. Hesperorthis davidsoni | Adavere Stage → Jaani Stage
  319. Hesperorthis gotlandica |
  320. Hesperorthis hillistensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  321. Hesperorthis imbecilla | Juuru Stage
  322. Hesperorthis inostranzefi |
  323. Hesperorthis inostranzefi inostranzefi | Kukruse Stage → Haljala Stage
  324. Hesperorthis inostranzefi ubjaensis | Kukruse Stage
  325. Hesperorthis inostranzefi viruana | Kukruse Stage
  326. Hesperorthis martinssoni | Wenlock → Ludlow
  327. Hesperorthis mucronata | Pirgu Stage
  328. Hesperorthis pljussensis | Haljala Stage → Keila Stage
  329. Hesperorthis rae | Haljala Stage
  330. Hesperorthis torquata |
  331. Hindella cassidea | Porkuni Stage
  332. Hindella crassa | Porkuni Stage → Juuru Stage
  333. Hindella crassa inciepens | Porkuni Stage
  334. Hindella kiaeri | Hirnantian
  335. Hindella terebratula | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  336. Hirnantia sagittifera | Porkuni Stage
  337. Hisingerella billingenensis | Darriwilian
  338. Hisingerella nitens | Katian
  339. Hisingerella unguicula | Lasnamägi Stage
  340. Holorhynchus giganteus |
  341. Holtedahlina moensis | Pirgu Stage
  342. Holtedahlina rakverensis | Rakvere Stage → Nabala Stage
  343. Holtedahlina sakuensis | Oandu Stage
  344. Holtedahlina subtilis | Nabala Stage
  345. Holtedahlina suedica | Hirnantian
  346. Homoeospira baylei | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  347. Horderleyella alihovae | Ordovician
  348. Horderleyella fragilis | Hirnantian
  349. Horderleyella kegelensis | Keila Stage
  350. Howellella (Howellella) angulata | Kuressaare Stage
  351. Howellella (Howellella) cuneata | Jaagarahu Stage → Rootsiküla Stage
  352. Howellella (Howellella) cuniculi | Rootsiküla Stage
  353. Howellella (Howellella) elegans | Paadla Stage
  354. Howellella (Howellella) nucula | Jaani Stage
  355. Howellella bragensis | Ludlow
  356. Howellites vilniusensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  357. Howellites wesenbergensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  358. Hulterstadia cor |
  359. Hyattidina canalis |
  360. Idiostrophia digitata |
  361. Idiostrophia prima |
  362. Idiostrophia tenuicostata | Volkhov Stage
  363. Ilmarinia advena | Ordovician
  364. Ilmarinia dimorpha | Oandu Stage
  365. Ilmarinia ponderosa | Porkuni Stage
  366. Ilmarinia sinuata | Paekna Formation → Pirgu Stage
  367. Ingria aka | Volkhov Stage
  368. Ingria expressa | Kunda Stage
  369. Ingria flabellum | Kunda Stage
  370. Ingria holtedahli | Kunda Stage
  371. Ingria nefedyevi | Volkhov Stage → Kunda Stage
  372. Ingria occidentalis | Kunda Stage
  373. Ingria pakriana | Kunda Stage
  374. Inversella (Inversella) angulata | Kunda Stage
  375. Inversella (Inversella) borealis | Kunda Stage → Aseri Stage
  376. Irboskites fixatus | Upper Devonian
  377. Irboskites pskovensis | Upper Devonian
  378. Iru concava | Kunda Stage
  379. Isocrania egnabergensis |
  380. Isorthis crassa | Adavere Stage → Jaani Stage
  381. Isorthis cyclica | Juuru Stage → Raikküla Stage
  382. Isorthis estona | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  383. Isorthis loveni | Llandovery → Wenlock
  384. Isorthis mediocra | Juuru Stage → Raikküla Stage
  385. Isorthis parvulus | Juuru Stage → Jaani Stage
  386. Isorthis slitensis | Wenlock
  387. Jonesea aknistensis | Wenlock
  388. Jonesea grayi | Raikküla Stage → Jaani Stage
  389. Karlsorus gothlandicus | Silurian
  390. Katastrophomena (Katastrophomena) antiquata scabrosa | Wenlock → Ludlow
  391. Katastrophomena (Katastrophomena) penkillensis | Jaani Stage
  392. Katastrophomena (Katastrophomena) woodlandensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  393. Keyserlingia buchii | Upper Cambrian (old nomenclature)
  394. Keyserlingia reversa | Upper Cambrian (old nomenclature)
  395. Kiaeromena (Bekkeromena) ilmari | Nabala Stage
  396. Kiaeromena (Bekkeromena) infirma | Pirgu Stage
  397. Kiaeromena (Bekkeromena) semipartita | Pirgu Stage
  398. Kiaeromena (Bekkeromena) vormsina | Pirgu Stage → Vormsi Stage
  399. Kiaeromena (Kiaeromena) estonensis | Kukruse Stage
  400. Kiaeromena (Kiaeromena) kalevi | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  401. Kiaeromena (Kiaeromena) kjerulfi | Keila Stage → Oandu Stage
  402. Kiaeromena (Kiaeromena) lindae | Uhaku Stage
  403. Kinnella kielanae | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  404. Kirkidium knightii | Silurian
  405. Kirkidium sculptum | Wenlock
  406. Kjaerina poljensis | Oandu Stage
  407. Koigia extenuata | Juuru Stage
  408. Kosoidea fissurella | Ludlow
  409. Kozlowskiellina deltidialis | Wenlock → Ludlow
  410. Krattorthis verneuili | Kunda Stage → Aseri Stage
  411. Kullervo cf. hibernica | Haljala Stage
  412. Kullervo panderi | Kukruse Stage → Haljala Stage
  413. Kulumbella estonica | Adavere Stage
  414. Lacunarites ilmatar | Kunda Stage
  415. Lacunarites ornatus | Kunda Stage → Aseri Stage
  416. Lacunites balaschovae | Lower Ordovician
  417. Laima latgalica | Rezekne Stage
  418. Laima seliana | Eifelian
  419. Lamanskya splendens | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  420. Laticrura rostrata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  421. Leangella (Leangella) longae | Katian → Hirnantian
  422. Leangella (Leangella) scissa | Juuru Stage → Wenlock
  423. Leangella (Leangella) segmentum | Adavere Stage → Jaani Stage
  424. Leangella (Leptestiina) prantli | Porkuni Stage
  425. Leigerina hiiuensis | Vormsi Stage
  426. Leoniorthis robusta | Billingen Stage → Volkhov Stage
  427. Lepidocrania multilamellosa | Wenlock
  428. Lepidoleptaena poulseni | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  429. Leptaena (Leptaena) acuta | Idavere Substage
  430. Leptaena (Leptaena) acuteplicata | Porkuni Stage
  431. Leptaena (Leptaena) altera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  432. Leptaena (Leptaena) depressa | Adavere Stage → Jaani Stage
  433. Leptaena (Leptaena) depressa depressa | Wenlock → Ludlow
  434. Leptaena (Leptaena) depressa lata | Wenlock
  435. Leptaena (Leptaena) depressa visbyensis | Llandovery → Wenlock
  436. Leptaena (Leptaena) ennessbe | Haljala Stage → Oandu Stage
  437. Leptaena (Leptaena) fluviatilis | Keila Stage
  438. Leptaena (Leptaena) friedrichi | Porkuni Stage
  439. Leptaena (Leptaena) haverfordensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  440. Leptaena (Leptaena) inaequalis | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  441. Leptaena (Leptaena) indigena |
  442. Leptaena (Leptaena) ingrica | Oandu Stage
  443. Leptaena (Leptaena) laterorugata | Keila Stage
  444. Leptaena (Leptaena) palmrei | Oandu Stage
  445. Leptaena (Leptaena) paucirugata | Vormsi Stage
  446. Leptaena (Leptaena) pertenuis | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  447. Leptaena (Leptaena) planitia | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  448. Leptaena (Leptaena) purpurea | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  449. Leptaena (Leptaena) rhomboidalis | Jaani Stage → Kaugatuma Stage
  450. Leptaena (Leptaena) rugosa | Upper Ordovician
  451. Leptaena (Leptaena) rugosoides | Keila Stage
  452. Leptaena (Leptaena) sperion | Llandovery → Wenlock
  453. Leptaena (Leptaena) spumifera | Kukruse Stage
  454. Leptaena (Leptaena) tarwanpesis | Rakvere Stage
  455. Leptaena (Leptaena) taxilla | Haljala Stage
  456. Leptaena (Septomena) alliku | Keila Stage
  457. Leptaena (Septomena) cryptoides | Keila Stage
  458. Leptaena (Septomena) juvenilis | Kukruse Stage
  459. Leptaena (Septomena) senecta | Lasnamägi Stage
  460. Leptaena parvirugata | Wenlock
  461. Leptaena venzavensis | Ludlow
  462. Leptaena wesenbergensis | Rakvere Stage
  463. Leptaenoidea rugata | Wenlock
  464. Leptaenoidea silurica | Wenlock
  465. Leptaenopoma trifidium | Hirnantian
  466. Leptembolon lingulaeformis | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  467. Leptembolon recta | Leetse Formation
  468. Leptestia diaphanes | Kukruse Stage
  469. Leptestia humboldti | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  470. Leptoplium transversa | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  471. Leptoskelidion loci | Hirnantian
  472. Levenea canaliculata | Jaani Stage → Ohesaare Stage
  473. Lingula ovata | Ordovician → Permian
  474. Lingulella alata | Ordovician
  475. Lingulella antiquissima | Tremadocian
  476. Lingulella nitida | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  477. Linoporella punctata | Raikküla Stage
  478. Lissatrypa minuta | Llandovery
  479. Lissatrypa obovata | Jaani Stage → Adavere Stage
  480. Lissatrypa recta | Llandovery
  481. Lissatrypa rotunda | Ludlow
  482. Longipegma thulensis | Lower Ordovician
  483. Longvillia asmusi | Keila Stage
  484. Luhaia vardi |
  485. Lycophoria globosa | Aseri Stage
  486. Lycophoria lamanskii | Volkhov Stage
  487. Lycophoria longissima | Aseri Stage
  488. Lycophoria nucella | Volkhov Stage → Kunda Stage
  489. Lycophoria oblonga | Kunda Stage → Aseri Stage
  490. Lynnica fragilis | Kunda Stage
  491. Madiorthis alsami | Haljala Stage
  492. Meifodia ovalis | Raikküla Stage
  493. Mendacella adaverensis | Adavere Stage
  494. Mendacella aerinensis | Porkuni Stage
  495. Mendacella bleikeriensis | Raikküla Stage
  496. Mendacella borrbyensis | Vormsi Stage → Moe Formation
  497. Mendacella circularis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  498. Meristina bilobata | Jaani Stage → Raikküla Stage
  499. Meristina obtusa | Wenlock
  500. Meristina podolica | Raikküla Stage → Jaani Stage
  501. Meristina tumida | Wenlock
  502. Mesoleptostrophia (Mesoleptostrophia) filosa | Wenlock → Ludlow
  503. Mesopholidostrophia fletcheri | Wenlock
  504. Mesopholidostrophia nitens | Wenlock
  505. Mesopholidostrophia sifae | Aeronian
  506. Mesotreta tentorium | Ordovician
  507. Metacamerella kukrusensis | Kukruse Stage
  508. Mickwitzia concentrica | Lower Cambrian (old nomenclature)
  509. Mickwitzia formosa |
  510. Mickwitzia monilifera | Lower Cambrian (old nomenclature)
  511. Micromitra undosa | Lower Cambrian (old nomenclature)
  512. Microsphaeridiorhynchus nucula | Jaani Stage → Ohesaare Stage
  513. Monomerella walmstedti | Wenlock
  514. Morinorhynchus adnatus | Wenlock
  515. Morinorhynchus crispus | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  516. Morinorhynchus orbignyi | Wenlock
  517. Morinorhynchus rubeli | Ohesaare Stage
  518. Myotreta crassa | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  519. Myotreta dalecarlica |
  520. Myotreta estoniana | Lower Ordovician
  521. Myotreta orensis | Sandbian
  522. Neoplatystrophia affabilis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  523. Neoplatystrophia humilis | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  524. Neoplatystrophia jaaniensis | Jaani Stage
  525. Neoplatystrophia lutkevichi |
  526. Neoplatystrophia lutkevichi lutkevichi | Oandu Stage → Rakvere Stage
  527. Neoplatystrophia lutkevichi satura | Nabala Stage
  528. Neoplatystrophia ovalis | Rakvere Stage
  529. Neoplatystrophia quadriplicata | Rakvere Stage
  530. Neoplatystrophia saxbyensis | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  531. Neoplatystrophia triata |
  532. Neumania costata | Volkhov Stage
  533. Neumania erecta | Billingen Stage
  534. Neumania paucicostata | Volkhov Stage
  535. Nicolella actoniae | Upper Ordovician
  536. Nicolella alliku | Haljala Stage
  537. Nicolella oswaldi | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  538. Nicolella oswaldi mediofida | Rakvere Stage → Vormsi Stage
  539. Nicolella oswaldi oswaldi | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  540. Nicolella patens | Keila Stage
  541. Nicolella pogrebovi | Kukruse Stage
  542. Nicolella pterygoidea | Kunda Stage
  543. Nicolella salme | Kukruse Stage
  544. Nicolella sp. a of Rubel, 1963 | Kunda Stage
  545. Nothorthis penetrabilis | Volkhov Stage
  546. Nucleospira pisum | Wenlock → Ludlow
  547. Numericoma latior | Darriwilian
  548. Numericoma ornata | Lower Ordovician
  549. Numericoma perplexa | Darriwilian
  550. Numericoma simplex | Darriwilian
  551. Numericoma spinosa | Darriwilian
  552. Nushbiella lillianae | Sandbian
  553. Oanduporella reticulata | Oandu Stage
  554. Obolus apollinis | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  555. Obolus eichwaldi | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  556. Obolus ruchini | Baltic Middle Cambrian
  557. Obolus transversus | Baltic Middle Cambrian
  558. Oepikites fragilis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  559. Oepikites koltchanovi | Middle Cambrian (old nomenclature)
  560. Oepikites macilentus | Baltic Middle Cambrian
  561. Oepikites obtusus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  562. Oepikites triquetrus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  563. Oglupes davidsoni | Wenlock
  564. Oglupes muldea | Wenlock
  565. Oglupes visbyensis | Llandovery → Wenlock
  566. Ogmoplecia plicata | Upper Ordovician
  567. Onniella acuta | Paekna Formation
  568. Onniella bancrofti | Blīdene Formation
  569. Onniella kalvoya | Hirnantian
  570. Onniella longa | Oandu Stage
  571. Onniella sturensis | Kukruse Stage → Keila Stage
  572. Onniella trigona | Porkuni Stage → Juuru Stage
  573. Opsiconidion aldridgei | Llandovery → Wenlock
  574. Opsiconidion podlasiensis | Wenlock
  575. Opsiconidion praecursor | Pirgu Stage
  576. Orbithele ceratopygarum | Tremadocian
  577. Orthambonites calligramma | Kunda Stage
  578. Orthambonites fundata | Kunda Stage
  579. Orthambonites inaequalis | Kunda Stage
  580. Orthambonites kreklingensis | Kunda Stage
  581. Orthambonites majuscula | Kunda Stage
  582. Orthambonites novitas | Kunda Stage
  583. Orthidium lavaensis |
  584. Orthis callactis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  585. Orthisocrania curvicostae | Sandbian
  586. Orthisocrania depressa | Haljala Stage
  587. Orthisocrania planissima | Lower Ordovician
  588. Oslogonites costellatus | Kunda Stage
  589. Oslogonites septatus | Kunda Stage
  590. Ottenbyella carinata | Tremadocian
  591. Oxoplecia tenuifilata | Haljala Stage → Oandu Stage
  592. Pahlenella trigonula | Middle Ordovician
  593. Palaeostrophomena concava | Uhaku Stage
  594. Paldiskia obscuricostata | Hunneberg Stage
  595. Paldiskia orbiculata | Hunneberg Stage
  596. Panderina abscissa | Billingen Stage → Volkhov Stage
  597. Panderina bocki | Billingen Stage
  598. Panderina lata | Volkhov Stage
  599. Panderina pakriensis | Volkhov Stage
  600. Panderina tetragona | Volkhov Stage
  601. Paralenorthis orbicularis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  602. Parastrophina angulosa |
  603. Parastrophina dura | Oandu Stage
  604. Parastrophina lindstroemi | Upper Ordovician
  605. Parastrophinella indistincta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  606. Paterina rara | Lower Cambrian (old nomenclature)
  607. Paucicrura navis | Uhaku Stage → Haljala Stage
  608. Paucicrura plana | Haljala Stage
  609. Paucicrura robusta | Nabala Stage → Vormsi Stage
  610. Paurorthis inflata | Valaste Substage
  611. Paurorthis minima | Volkhov Stage
  612. Paurorthis parva | Volkhov Stage → Hunderum Substage
  613. Paurorthis resima | Billingen Stage
  614. Paurorthis savalaensis | Kukruse Stage
  615. Paurorthis valida | Volkhov Stage
  616. Pentameroides esthonus | Adavere Stage
  617. Pentamerus oblongus | Adavere Stage
  618. Pentamerus pumilus | Raikküla Stage → Raikküla Formation
  619. Pentlandella tenuistriata | Adavere Stage
  620. Pentlandina lewisii | Wenlock
  621. Pentlandina lewisii lewisii | Wenlock
  622. Pentlandina tartana | Llandovery
  623. Petrocrania acta |
  624. Petrocrania bucculenia |
  625. Petrocrania despectata |
  626. Petrocrania glabra |
  627. Petrocrania gracilis | Ludlow
  628. Petrocrania kokeni |
  629. Petrocrania miltrata |
  630. Philhedra baltica | Kunda Stage → Kukruse Stage
  631. Philhedra kegelensis | Keila Stage
  632. Philhedra longispina | Wenlock
  633. Philhedra metatypotheisa | Ordovician
  634. Philhedra pustulosa | Ordovician
  635. Philhedra rivulosa | Kunda Stage
  636. Physotreta deformis | Lasnamägi Stage
  637. Pionodema costata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  638. Pionodema dubia | Oandu Stage
  639. Plaesiomys saxbyana | Nabala Stage → Pirgu Stage
  640. Plaesiomys solaris | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  641. Plagiorhyncha analoga | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  642. Plagiorhyncha cordata | Wenlock
  643. Platystrophia baltica | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  644. Platystrophia chama | Haljala Stage
  645. Platystrophia costata | Kunda Stage
  646. Platystrophia crassoplicata | Haljala Stage → Oandu Stage
  647. Platystrophia crassoplicata rava | Oandu Stage
  648. Platystrophia dentata |
  649. Platystrophia dentata dentataoides | Haljala Stage
  650. Platystrophia dentata evari | Oandu Stage
  651. Platystrophia dentata lata | Haljala Stage
  652. Platystrophia dentata trapezoidalis | Haljala Stage → Keila Stage
  653. Platystrophia dentata veimarnensis | Kukruse Stage
  654. Platystrophia lata | Idavere Substage
  655. Platystrophia lynx | Kukruse Stage → Oandu Stage
  656. Platystrophia lynx attenuata | Keila Stage
  657. Platystrophia lynx lynx | Kukruse Stage → Oandu Stage
  658. Platystrophia lynx ovalis | Rakvere Stage
  659. Platystrophia orbiculata | Rakvere Stage
  660. Platystrophia quadriplicata | Rakvere Stage
  661. Platystrophia sublimis | Kukruse Stage
  662. Plectambonites aranea | Aseri Stage
  663. Plectambonites planissimus | Aseri Stage
  664. Plectambonites radiatus | Uhaku Stage
  665. Plectatrypa (Gutnia) capidula | Wenlock
  666. Plectatrypa (Plectatrypa) abbreviata | Llandovery → Wenlock
  667. Plectatrypa (Plectatrypa) parimbricata | Wenlock
  668. Plectatrypa (Plectatrypa) imbricata | Jaani Stage
  669. Plectella uncinata | Billingen Stage
  670. Plectothyrella crassicostis | Hirnantian
  671. Plectotreta lindstroemi | Wenlock
  672. Pleurocornu amissa | Wenlock
  673. Pomeraniotreta biernatae | Lower Ordovician
  674. Porambonites (Equirostra) aequirostris | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  675. Porambonites (Equirostra) baueri | Kukruse Stage → Haljala Stage
  676. Porambonites (Porambonites) altus | Volkhov Stage
  677. Porambonites (Porambonites) intermedius | Billingen Stage
  678. Porambonites (porambonites) janichewskyi | Aseri Stage → Asselian
  679. Porambonites (Porambonites) kuckersensis | Kukruse Stage
  680. Porambonites (Porambonites) laticaudata | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  681. Porambonites (Porambonites) reticulatus | Volkhov Stage
  682. Porambonites (Porambonites) schmidti | Haljala Stage
  683. Porambonites (Porambonites) trigonus | Volkhov Stage
  684. Porambonites (Porambonites) ventricosus | Keila Stage
  685. Porambonites (Porambonites) wesenbergensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  686. Prantlina nasuta | Billingen Stage → Volkhov Stage
  687. Proconchidium munsteri | Hirnantian
  688. Productorthis aculeata | Volkhov Stage
  689. Productorthis eminens | Kunda Stage
  690. Productorthis obtusa | Volkhov Stage
  691. Productorthis parallela | Volkhov Stage → Kunda Stage
  692. Propatella palmaria | Wenlock
  693. Protatrypa malmoeyensis |
  694. Protochonetes minimus | Silurian
  695. Protochonetes piltenensis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  696. Protochonetes stonishkensis | Ludlow
  697. Protochonetes striatellus | Wenlock → Ludlow
  698. Protozeuga bicarinata | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  699. Protozeuga carinata | Jaani Stage
  700. Pseudocrania antiquissima |
  701. Pseudocrania petropolitana | Volkhov Stage → Kunda Stage
  702. Pseudolingula nana | Rootsiküla Stage
  703. Pseudolingula quadrata | Ordovician
  704. Pseudopholidops complicata | Kukruse Stage
  705. Pseudopholidops pseudocranoides | Kukruse Stage
  706. Pseudopholidops scutellata | Kukruse Stage
  707. Pseudostrophomena reclinis | Rakvere Stage → Nabala Stage
  708. Ptychoglyptus valdari | Keila Stage
  709. Ptychopleurella bouchardi | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  710. Ptychopleurella erecta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  711. Ptychopleurella pirguensis | Pirgu Stage
  712. Ptychopleurella transversa | Adavere Stage → Jaani Stage
  713. Quadrithyris sinuata | Paadla Stage
  714. Ralfia ovata | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  715. Ranorthis carinata | Volkhov Stage
  716. Ranorthis norvegica | Volkhov Stage → Kunda Stage
  717. Ranorthis parvula | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  718. Raunites janishewsky | Volkhov Stage
  719. Raunites venusta | Volkhov Stage
  720. Raunites wolchowiana | Volkhov Stage
  721. Rebrovia chernetskae | Upper Cambrian (old nomenclature)
  722. Resserella basalis | Wenlock
  723. Resserella canalis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  724. Resserella elegantula | Jaani Stage
  725. Resserella pirguensis | Pirgu Stage
  726. Resserella sabrinae | Adavere Stage → Jaani Stage
  727. Resserella sawddensis | Jaani Stage
  728. Resserella visbyensis | Llandovery → Wenlock
  729. Reticulatrypa hamrae | Ludlow
  730. Reuschella carinata | Ordovician
  731. Reuschella magna | Oandu Stage
  732. Rhactorthis kaagverensis | Keila Stage → Oandu Stage
  733. Rhinotreta davidi | Sandbian
  734. Rhinotreta laeta | Pirgu Stage
  735. Rhinotreta muscularis | Lower Ordovician
  736. Rhipidium tenuistriatum | Silurian
  737. Rhipidomelloides tripartita | Jaani Stage
  738. Rhynchocamara? acuminata | Kunda Stage
  739. Rhynchotreta cuneata | Wenlock → Ludlow
  740. Rhynchotreta gracilis | Wenlock
  741. Rostricellula nobilis |
  742. Rowellella holenensis | Sandbian
  743. Rowellella lamellosa | Ordovician
  744. Rowellella minuta | Pirgu Stage
  745. Rowellella rugosa | Lower Ordovician
  746. Rurambonites hiiuensis | Vormsi Stage
  747. Sakunites luhi | Oandu Stage
  748. Salopina conservatrix | Paadla Stage
  749. Salopina lunata |
  750. Salopina submedia | Ohesaare Stage
  751. Salopina tubulata | Ludfordian
  752. Sampo hiiuensis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  753. Sampo hiiuensis mucronata |
  754. Sampo hiiuensis nasuta | Vormsi Stage
  755. Sampo suduvensis | Rakvere Stage → Oandu Stage
  756. Saukrodictya oblongatopora |
  757. Saukrodictya rotundopora |
  758. Saxbyonia fluctuosa | Vormsi Stage
  759. Scaphelasma mica |
  760. Scaphelasma pusillum | Sandbian
  761. Scaphelasma rugosum | Volkhov Stage → Kunda Stage
  762. Scaphelasma scutula | Nabala Stage → Pirgu Stage
  763. Scaphelasma septatum | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  764. Scaphelasma subquadratum | Volkhov Stage
  765. Schizambon esthonia | Hunneberg Stage
  766. Schizambon ovalis | Hunneberg Stage
  767. Schizotreta elliptica | Volkhov Stage → Kunda Stage
  768. Schmidtites celatus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  769. Semitreta magna | Tremadocian → Lower Ordovician
  770. Septatrypa (Septartypa) reclinis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  771. Septatrypa (Septatrypa) karlsoa | Wenlock
  772. Septatrypa (Septatrypa) petesvika | Ludlow
  773. Septatrypa (Septatrypa) subaequalis | Ludlow
  774. Septatrypa(?) subanaloga | Wenlock
  775. Septorthis engurensis | Idavere Substage → Keila Stage
  776. Septorthis infoliata | Haljala Stage
  777. Shaleria (Shaleriella) ezerensis | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  778. Sigmelasma peepi | Porkuni Stage
  779. Siljanostrophia jaanussoni | Upper Ordovician
  780. Siphonotreta intermedia | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  781. Siphonotreta unguiculata |
  782. Siphonotretella jani | Ordovician
  783. Sivorthis filistera | Kukruse Stage
  784. Sivorthis magna | Haljala Stage → Oandu Stage
  785. Sivorthis? freija | Kukruse Stage
  786. Skenidioides acutum | Raikküla Stage → Jaagarahu Stage
  787. Skenidioides costatus | Upper Ordovician
  788. Skenidioides costatus balticus | Keila Stage → Oandu Stage
  789. Skenidioides hymiri | Juuru Stage → Jaani Stage
  790. Skenidioides lewisii | Wenlock
  791. Skenidioides minutus | Volkhov Stage
  792. Skenidioides petrasi | Juuru Stage → Jaani Stage
  793. Skenidioides scoliodus | Juuru Stage → Raikküla Stage
  794. Sowerbyella (Rugosowerbyella) rosettana | Pirgu Stage
  795. Sowerbyella (Sowerbyella) eha | Kukruse Stage
  796. Sowerbyella (Sowerbyella) forumi | Keila Stage
  797. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera | Kukruse Stage
  798. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera mitis |
  799. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera tegula |
  800. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera triangulum |
  801. Sowerbyella (Sowerbyella) limata | Kukruse Stage
  802. Sowerbyella (Sowerbyella) minima | Kukruse Stage
  803. Sowerbyella (Sowerbyella) oepiki | Keila Stage
  804. Sowerbyella (Sowerbyella) orvikui | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  805. Sowerbyella (Sowerbyella) plana | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  806. Sowerbyella (Sowerbyella) raegaverensis | Rakvere Stage
  807. Sowerbyella (Sowerbyella) semiluna | Kukruse Stage
  808. Sowerbyella (Sowerbyella) tenera | Oandu Stage
  809. Sowerbyella (Sowerbyella) trivia | Jõhvi Substage → Keila Stage
  810. Sowerbyella (Sowerbyella) uhakuana | Uhaku Stage
  811. Sowerbyella (Sowerbyella) undosa | Kukruse Stage
  812. Sphaerirhynchia nana | Silurian
  813. Sphaerirhynchia wilsoni | Wenlock → Ludlow
  814. Spinilingula radiolemellosa |
  815. Spirigerina costata | Ludlow
  816. Spirigerina marginalis | Wenlock → Ludlow
  817. Spirigerina quinquecostata | Ludlow
  818. Spondylotreta faceta | Lower Ordovician
  819. Spondylotreta orsaensis | Sandbian
  820. Spondylotreta parva | Pirgu Stage
  821. Stegerhynchus borealis | Juuru Stage → Jaagarahu Stage
  822. Stegerhynchus estonicus | Adavere Stage
  823. Stenocamara biohermica |
  824. Streptis altosinuata | Juuru Stage
  825. Streptis grayii | Adavere Stage → Jaani Stage
  826. Streptis monilifera | Upper Ordovician
  827. Streptis undifera | Porkuni Stage
  828. Stricklandia laevis | Silurian
  829. Stricklandia lens | Juuru Stage → Raikküla Stage
  830. Stricklandia lens intermedia |
  831. Stricklandia lens lens | Juuru Stage
  832. Stricklandia lens prima |
  833. Stricklandia lens progressa | Juuru Stage → Raikküla Stage
  834. Stricklandia lens ultima | Raikküla Stage → Adavere Stage
  835. Striispirifer plicatellus | Jaani Stage
  836. Striispirifer striolatus | Wenlock → Ludlow
  837. Strophochonetes cingulatus | Juuru Stage → Adavere Stage
  838. Strophodonta (Strphodonta) hoburgensis | Ludlow
  839. Strophomena (Keilamena) norvegica | Haljala Stage → Oandu Stage
  840. Strophomena (Keilamena) occidens |
  841. Strophomena (Strophomena) adilensis | Pirgu Stage
  842. Strophonella (Strophonella) euglypha | Silurian
  843. Sulevorthis lyckholmiensis | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  844. Tallinnites peetriensis | Kukruse Stage
  845. Tetralobula peregrina | Billingen Stage
  846. Thebesia scopulosa | Hirnantian
  847. Thulecrania septicostata | Wenlock
  848. Thysanotos siluricus | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  849. Tilasia rugosa | Upper Ordovician
  850. Titanomena grandis | Hirnantian
  851. Torynelasma suecicum | Darriwilian → Sandbian
  852. Trifissura rigida | Llandovery → Wenlock
  853. Trigonirhynchia stricklandii | Silurian
  854. Trigrammaria estonica | Rakvere Stage
  855. Trigrammaria minima | Oandu Stage
  856. Trimerella lindstroemi | Wenlock → Ludlow
  857. Trimerella wisbyensis | Wenlock
  858. Triplesia columba | Kukruse Stage
  859. Triplesia insularis | Juuru Stage → Pirgu Stage
  860. Triplesia maennili | Juuru Stage
  861. Tyronella siugensis | Porkuni Stage
  862. Uko ornata | Aseri Stage
  863. Ukoa ornata | Kunda Stage
  864. Ulgulomena lindstroemi | Upper Ordovician
  865. Ungula convexa | Upper Cambrian (old nomenclature)
  866. Ungula ingrica | Upper Cambrian (old nomenclature)
  867. Ungula inornata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  868. Ungula triangularis |
  869. Valdaria testudo | Silurian
  870. Valdiviathyris bicornis | Wenlock
  871. Vassilkovia granulata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  872. Vellamo aenigma | Porkuni Stage
  873. Vellamo ambisulcata | Keila Stage
  874. Vellamo anijana | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  875. Vellamo deflecta | Vasalemma Formation
  876. Vellamo emarginata | Keila Stage → Oandu Stage
  877. Vellamo leigeri | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  878. Vellamo magna | Keila Stage → Oandu Stage
  879. Vellamo oanduensis | Keila Stage → Oandu Stage
  880. Vellamo parva | Kukruse Stage → Idavere Substage
  881. Vellamo phrygia | Keila Stage
  882. Vellamo praeemarginata | Kukruse Stage → Idavere Substage
  883. Vellamo pyramidalis | Lasnamägi Stage → Haljala Stage
  884. Vellamo silurica | Porkuni Stage
  885. Vellamo symmetrica | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  886. Vellamo verneuilii | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  887. Vellamo wesenbergensis | Rakvere Stage
  888. Visbyella pygmae | Adavere Stage → Jaani Stage
  889. Visbyella trewerna |
  890. Visbyella visbyensis | Jaani Stage
  891. Volborthia recurva | Lower Ordovician
  892. Westonia bicorrugata |
  893. Westonia directa | Kunda Stage → Idavere Substage
  894. Whitfieldella nitida | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  895. Whitfieldella upsilon | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  896. Wysogorskiella litviensis | Nabala Stage → Vormsi Stage
  897. Xanthea haruspex | Wenlock
  898. Xanthea lamellosa | Jaagarahu Stage
  899. Xanthea scabiosa | Wenlock
  900. Zygatrypa exigua | Wenlock

Visual identification guide (Brachiopoda)

Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda

Selection of related publications

  • Madison, 2017a. To the revision of the Upper Ordovician Bilobia Cooper (Strophomenida, Brachiopoda) [DOI]
  • Jin & Holmer, 2017. Pentameroid brachiopod Karlsorus new genus from the upper Wenlock (Silurian) Slite Beds, Gotland, Sweden [DOI]
  • Harper et al., 2017. Brachiopods: origin and early history [DOI]
  • Holmer et al., 2017. Unusual pitted Ordovician brachiopods from the East Baltic: the significance of coarsely pitted ornamentations in linguliforms [DOI]
  • Paškevičius & Hints, L., 2016. New Early Katian species of Leptestiidae and Hesperorthidae (Brachiopoda) from Lithuania [DOI]
  • Ushatinskaya & Korovnikov, 2016. Revision of the Superfamily Acrotheloidea (Brachiopoda, Class Linguliformea, Order Lingulida) from the Lower and Middle Cambrian of the Siberian Platform [DOI]
  • Lang et al., 2016. Diagenetic fate of bioapatite in linguliform brachiopods: multiple apatite phases in shells of Cambrian lingulate brachiopod Ungula ingrica (Eichwald) [DOI]
  • Jarochowska et al., 2016. Reducing taxonomic noise in problematic fossils: revision of the incertae sedis genus Allonema based on shape analysis [DOI]
  • Lang, 2015. Baculate shell structure in Early Palaeozoic linguliform brachiopods
  • Hints, L. & Harper, 2015. The Hirnantian (Late Ordovician) brachiopod fauna of the East Baltic: Taxonomy of the key species [DOI]
  • Butler et al., 2015. Exceptionally preserved Mickwitzia from the Indian Springs Lagerstätte (Cambrian Stage 3), Nevada [DOI]
  • Rhebergen & Botting, 2014. A new Silurian (Llandovery, Talychian) sponge assemblage from Gotland, Sweden [DOI]
  • Vinn et al., 2014d. Earliest rhynchonelliform brachiopod parasite from the Late Ordovician of northern Estonia (Baltica) [DOI]
  • Hints, L., 2014. Revision of the concept of the orthide brachiopod Cyrtonotella in the Middle Ordovician of the East Baltic [DOI]
  • Vinn, 2013a. Cornulitid tubeforms from the Ordovician of Eastern Baltic
  • Lang & Puura, I., 2013. Phosphatized organic nanostructures in the Cambrian linguloid brachiopod Ungula inornata (Mickwitz) [DOI]
  • Holmer et al., 2013. Silurian Craniide Brachiopoda from Gotland [DOI]
  • Hints, L. et al., 2013. Morphology, ontogeny and affinities of the Hirnantian triplisiid brachiopod Streptis undifera from Baltoscandia [DOI]
  • Madison, 2013. New Brachiopod Subfamily Anechophragmiinae (Strophomenida) from the Ordovician of the Leningrad Region [DOI]
  • Hints, L., 2012a. Unikaalsed käsijalgsed Eestis
  • Madison, 2012. Formation of Cardinal Process in Ordovician Strophomenids [DOI]
  • Hints, L., 2012b. New Hirnantian orthide brachiopods from the type section of the Porkuni Stage (Porkuni quarry, northeastern Estonia) [DOI]
  • Popov et al., 2012. Earliest ontogeny of Early Palaeozoic Craniiformea: compelling evidence for lecithotrophy [DOI]
  • Hints, L. et al., 2012. Hirnantia sagittifera (Brachiopoda) and Mucronaspis mucronata s.l. (Trilobita) in the Upper Ordovician of the East Baltic: taxonomy and distribution [DOI]
  • Hoel, 2011. Strophomenidae, Leptostrophiidae, Strophodontidae and Shaleriidae (Brachiopoda, Strophomenida) from the Silurian of Gotland, Sweden [DOI]
  • Lang et al., 2011. Nanostructures in Palaeozoic linguloid brachiopods
  • Rubel, 2011. Silurian brachiopods Dictyonellida, Strophomenida, Productida, Orthotetida, Protorthida and Orthida from Estonia
  • Madison & Rubel, 2010. Family Lycophoriidae (Brachiopoda) from the Ordovician of Baltoscandia [DOI]