animals
Kingdom Animalia Linnaeus, 1758

et: loomad; fi: eläinkunta; sv: djur;

Taxon ID: 38 / 2013-11-07
Belongs to: Biota
Sister taxa: Eubacteria | Plantae | Protista
Contains: Agmata | Eurytholia | Hederellidae | Pogonophora | Porifera | Cnidaria | Bryozoa | Brachiopoda | Mollusca | Priapulida | Echinodermata | Annelida | Arthropoda | Hemichordata | Chordata | Chitinozoa | Hyolithelminthida | Animalia Incertae sedis
Baltoscandian species (in database): 6854

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Guerichosteus heterolepis | Pärnu Stage
  2. Estoniadiscus discinoides | Lower Cambrian (old nomenclature)
  3. Aahithis varia | Kunda Stage
  4. Acadoparadoxides (Acadoparadoxides) pinus | Cambrian
  5. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) bidentatus | Cambrian
  6. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) oelandicus | Cambrian
  7. Acanthambonia delicata | Ordovician
  8. Acanthambonia ildjernensis | Ordovician
  9. Acanthambonia portranensis |
  10. Acanthoceramoporella brestica | Uhaku Stage → Idavere Substage
  11. Acanthochitina barbata | Vormsi Stage
  12. Acanthocrania hemipustulosa |
  13. Acanthocrania papillifera | Ordovician
  14. Acanthodes latgalica | Rezekne Stage
  15. Acanthodocrinus magnispinosus | Vormsi Stage
  16. Acanthodocrinus rakverensis | Rakvere Stage
  17. Acanthodus uncinatus | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  18. Acanthograptus divergens | Middle Ordovician
  19. Acanthograptus impar | Upper Ordovician
  20. Acanthograptus musciformis | Upper Ordovician
  21. Acanthograptus roomusoksi | Upper Ordovician
  22. Acanthograptus suecicus |
  23. Acantholunaria expansa | Wenlock
  24. Acanthophyllum linarsonii | Silurian
  25. Acanthopyge pusilla | Silurian
  26. Acaste downingiae | upper Silurian
  27. Acernaspis elliptifrons | Llandovery
  28. Acernaspis estonica | Juuru Stage
  29. Acernaspis incerta | Raikküla Stage
  30. Acernaspis quardilineatus |
  31. Acernaspis rectifrons | Raikküla Stage
  32. Acernaspis semicircularis | Juuru Stage
  33. Acernaspis sulcata | Juuru Stage
  34. Acernaspis? konoverensis | Adavere Stage
  35. Acervularia ananas | Jaagarahu Stage
  36. Acervularia breviseptata | Silurian
  37. Acervularia conglomerate | Silurian
  38. Achatella (Achatella) nieszkowskii | Rakvere Stage
  39. Achatella (Vironiaspis) kegelensis | Keila Stage
  40. Achatella (Vironiaspis) kuckersiana | Kukruse Stage
  41. Achradocystites grewingkii | Oandu Stage
  42. Achradocystites heckeri | Oandu Stage
  43. Achradocystites schmidti | Keila Stage → Oandu Stage
  44. Acidaspis aviensis | Porkuni Stage
  45. Acidaspis viruana | Rakvere Stage
  46. Acidolites asteriscus | Vormsi Stage → Adavere Stage
  47. Acidolites bersiniensis | Katian
  48. Acidolites insequens | Hirnantian
  49. Acidolites lateseptatus | Juuru Stage
  50. Acidolites medialis | Vormsi Stage
  51. Acidolites schmidti | Vormsi Stage
  52. Acidolites tumulosus | Katian
  53. Acodus deltatus | Hunneberg Stage
  54. Acodus firmus | Pakerort Stage
  55. Acontiodus latus | Latorp Superstage
  56. Acrograptus gracilis | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  57. Acrothele coriacea | Lower Cambrian (old nomenclature) → Upper Cambrian (old nomenclature)
  58. Acrothele granulata |
  59. Acrotreta nobilis |
  60. Acrotreta subconica | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  61. Acrotreta tallinnensis | Saka Member
  62. Actinolepis magna | Burtnieki Stage
  63. Actinolepis spinosa | Kemeri Stage
  64. Actinolepis tuberculata | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  65. Actinomena orta | Kukruse Stage
  66. Actinostromella vaiverensis | Kaugatuma Stage
  67. Actractosella cataractaca | Telychian → Sheinwoodian
  68. Adamczakia holosolenica |
  69. Adamsoceras holmi | Kunda Stage
  70. Adaverina acclinis | Adavere Stage
  71. Adaverina adaverensis | Adavere Stage
  72. Adelograptus divergens | Tremadocian
  73. Adelograptus tenellus | Tremadocian
  74. Aechmina acommunis | Llandovery
  75. Aechmina bovina | Upper Ordovician → Silurian
  76. Aechmina ciecerensis | Porkuni Stage
  77. Aechmina cornuta | Ludlow
  78. Aechmina groenwalli | Porkuni Stage
  79. Aechmina molengraaffi | Ludlow
  80. Aegiria norvegica | Raikküla Stage
  81. Aestiaspis viitaensis | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  82. Afanassiaspis porata | Pärnu Stage
  83. Agerina erratica |
  84. Agnostus pisiformis |
  85. Ahlintella linta | Jõhvi Substage
  86. Ahlintella marginata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  87. Ahlintella pseudofabuliformis |
  88. Ahtiella arenaria | Kunda Stage
  89. Ahtiella baltica | Kunda Stage
  90. Ahtiella jaanussoni | Kunda Stage
  91. Ahtiella lirata | Kunda Stage
  92. Ainoa maeruensis | Keila Stage
  93. Airina adducta | Oandu Stage → Rakvere Stage
  94. Airina airina | Pirgu Stage
  95. Airina amabilis |
  96. Airina cornuta | Keila Stage → Porkuni Stage
  97. Airina kuldigensis |
  98. Airina mezciemensis | Pirgu Stage
  99. Aitilia senecta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  100. Akidograptus ascensus | Rhuddanian
  101. Aldanella kunda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  102. Alichovia ramispinosa | Idavere Substage
  103. Alispira gracilis | Juuru Stage
  104. Allolichas longispinus | Kukruse Stage
  105. Aluverina multiporata | Idavere Substage
  106. Aluveroceras ievense | Jõhvi Substage
  107. Alveolella perplexa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  108. Alveolites suborbicularis | Ludfordian
  109. Alwynella ildjernensis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  110. Alwynella intermedia | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  111. Alwynella osloensis | Kukruse Stage
  112. Amaltheolepis baltica | Emsian
  113. Ambonychia incrassata | Vormsi Stage
  114. Ambonychia orvikui | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  115. Ambonychinia corrugata | Ordovician
  116. Ambonychinia cylindrica |
  117. Ambonychinia demissa | Upper Ordovician
  118. Ambonychinia elegans | Upper Ordovician
  119. Ambonychinia excelsa | Upper Ordovician
  120. Ambonychinia extumida | Upper Ordovician
  121. Ambonychinia glabra |
  122. Ambonychinia intermedia | Upper Ordovician
  123. Ambonychinia kallholniensis | Upper Ordovician
  124. Ambonychinia kullsbergensis | Ordovician
  125. Ambonychinia levis | Upper Ordovician
  126. Ambonychinia magna | Ordovician
  127. Ambonychinia megumbona | Ordovician
  128. Ambonychinia pediculata | Upper Ordovician
  129. Ambonychinia quadrangulata | Upper Ordovician
  130. Ambonychinia quadrata | Ordovician
  131. Ambonychinia radiata | Upper Ordovician
  132. Ambonychinia rhomboidalis | Upper Ordovician
  133. Ambonychinia semistriata | Ordovician
  134. Ambonychinia skalbergensis | Ordovician
  135. Ambonychinia striata | Ordovician
  136. Ambonychinia subiniqua | Upper Ordovician
  137. Ambonychinia subrotunda | Ordovician
  138. Ambonychinia undulata | Upper Ordovician
  139. Ambonychinia unisulcata | Ordovician
  140. Ambonychinia volvens | Upper Ordovician
  141. Amorphocystis esthoniae | Ordovician → Silurian
  142. Amorphognathus complicatus | Rakvere Stage
  143. Amorphognathus duftonus | Katian
  144. Amorphognathus inaequalis | Kukruse Stage
  145. Amorphognathus ordovicicus | Nabala Stage → Porkuni Stage
  146. Amorphognathus superbus | Oandu Stage → Nabala Stage
  147. Amorphognathus tvaerensis | Kukruse Stage
  148. Amorphognathus ventilatus | Oandu Stage
  149. Amphilichas atavus | Ordovician
  150. Amphilichas dalecarlicus | Ordovician
  151. Amphilichas holmi | Ordovician
  152. Amphilichas laevis |
  153. Amphilichas latifrons | Ordovician
  154. Amphilichas lineatus | Ordovician
  155. Amphilichas parvulus | Ordovician
  156. Amphilichas wahlenbergi | Ordovician
  157. Amphilichas? hexadactylus | Halliku Formation → Haljala Stage
  158. Amphipora sokolovi | Silurian
  159. Amphistrophia (Amphistrophia) funiculata | Wenlock
  160. Amphistrophia podolica | Wenlock → Ludlow
  161. Amphitoxotis curvata | Ludlow
  162. Ampletochilina granifera | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  163. Ampletochilina priscina | Ordovician
  164. Ampletochilina trapezoidea | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  165. Amplexograptus baltoscandicus | Upper Ordovician
  166. Amplexograptus maxwelli |
  167. Amplexograptus pulchellus | Upper Ordovician
  168. Amplexograptus tubulus | Ordovician
  169. Amplexopora angustiformis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  170. Amplexopora crassiparietum | Wenlock
  171. Amplexopora evae | Wenlock
  172. Amplexopora spinulosa | Keila Stage → Oandu Stage
  173. Ampyx nasuta | Ordovician
  174. Ampyx simonkovensis | Kunda Stage
  175. Amydrotaxis praecox |
  176. Amygdalella asylon | upper Silurian
  177. Amygdalella nasuta | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  178. Amygdalella paadlaensis | Paadla Stage
  179. Amygdalella solida | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  180. Amygdalella subclusa | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  181. Anacaenaspis gotlandensis |
  182. Anacaenaspis pectinata | Wenlock
  183. Ananaspis decora | Kuressaare Stage
  184. Anaphragma elegans | Nabala Stage
  185. Anaphragma exile | Rakvere Stage
  186. Anaphragma latviense | Katian
  187. Anaphragma mirabile | Nabala Stage → Pirgu Stage
  188. Anaphragma mirabile cognata | Keila Stage → Rakvere Stage
  189. Anaphragma originale | Oandu Stage
  190. Anaphragma rectum | Pirgu Stage
  191. Anaphragma verectum | Volkhov Stage
  192. Anaphragma vetustum | Volkhov Stage
  193. Anarchocrinus? rossicus | Upper Ordovician
  194. Anastrophia deflexa | Wenlock
  195. Anazyga gutta | Oandu Stage
  196. Anchigonites conulus | Kunda Stage
  197. Anchigonites heintzi | Kunda Stage
  198. Ancistroceras torelli | Uhaku Stage
  199. Ancistroceras undulatum | Uhaku Stage
  200. Ancyrochitina ancyrea | Pirgu Stage → Jaagarahu Stage
  201. Ancyrochitina ansarviensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  202. Ancyrochitina bifurcaspina | Juuru Stage → Raikküla Stage
  203. Ancyrochitina bornholmensis | Oandu Stage
  204. Ancyrochitina brevispinosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  205. Ancyrochitina clathrospinosa | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  206. Ancyrochitina convexa | Raikküla Stage
  207. Ancyrochitina diabolus | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  208. Ancyrochitina digitata | Jaani Stage
  209. Ancyrochitina fragilis | Kaugatuma Stage
  210. Ancyrochitina gogginensis | Paadla Stage
  211. Ancyrochitina gutnica | Jaagarahu Stage → Paadla Stage
  212. Ancyrochitina laevaensis | Juuru Stage
  213. Ancyrochitina longispina | Llandovery
  214. Ancyrochitina mullinsi | Adavere Stage
  215. Ancyrochitina paulaspina | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  216. Ancyrochitina pedavis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  217. Ancyrochitina plurispinosa | Jaagarahu Stage
  218. Ancyrochitina porrectaspina | Adavere Stage → Jaani Stage
  219. Ancyrochitina primitiva | Adavere Stage → Kaugatuma Stage
  220. Ancyrochitina ramosaspina | Raikküla Stage
  221. Ancyrochitina rumbaensis | Adavere Stage
  222. Ancyrochitina tomentosa | Kaugatuma Stage
  223. Ancyrochitina vikiensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  224. Andreolepis hedei | Ludlow
  225. Anechophragma rarum | Darriwilian
  226. Angochitina ambrosi | Paadla Stage
  227. Angochitina capillata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  228. Angochitina ceratophora | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  229. Angochitina communis | Keila Stage
  230. Angochitina crassispina | Paadla Stage
  231. Angochitina curvata | Haljala Stage
  232. Angochitina echinata | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  233. Angochitina elongata | Paadla Stage
  234. Angochitina filosa | Kaugatuma Stage
  235. Angochitina hansonica | Adavere Stage
  236. Angochitina lebaica | Kaugatuma Stage
  237. Angochitina longicollis | Adavere Stage → Jaani Stage
  238. Angochitina multiplex | Keila Stage
  239. Angochitina paucispinosa | Kuressaare Stage
  240. Angopora hisingeri | Llandovery → Wenlock
  241. Angopora parva | Llandovery → Wenlock
  242. Angulospira striata | Hirnantian
  243. Angulotreta postapicalis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  244. Angusticardinia recta | Hunneberg Stage
  245. Angusticardinia striata | Hunneberg Stage
  246. Anisocrinus interradiatus | upper Silurian
  247. Anisophyllum lindströmi | Silurian
  248. Anisopleurella karina | Haljala Stage → Keila Stage
  249. Anisotrypa callosa | Přidoli → Lower Devonian
  250. Anisotrypa proavus | Přidoli
  251. Anolotichia impolita | Kukruse Stage
  252. Anolotichiina crassimuralis | Jõhvi Substage → Oandu Stage
  253. Anolotichiina laciniatus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  254. Anolotichiina tabulatiformis | Idavere Substage → Oandu Stage
  255. Anomalotoechus malinovetskensis | Ludlow → Přidoli
  256. Anoptambonites williamsi | Katian → Hirnantian
  257. Ansella fenxiangensis | Ordovician
  258. Ansella jemtlandica |
  259. Anthinocrinus luchi | Kaugatuma Stage
  260. Anthoceras vaginatum | Kunda Stage
  261. Anthochitina primula | Adavere Stage
  262. Anticalyptraea calyptrata | Ludlow → Přidoli
  263. Antigonambonites aequistriatus | Kunda Stage
  264. Antigonambonites anna | Volkhov Stage
  265. Antigonambonites costatus | Volkhov Stage
  266. Antigonambonites mäekülaensis | Volkhov Stage
  267. Antigonambonites planus | Volkhov Stage
  268. Antigonambonites soror | Volkhov Stage
  269. Antigonambonites sulcatus | Volkhov Stage
  270. Antirhynchonella linguifera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  271. Aostipora cystata | Uhaku Stage → Keila Stage
  272. Aostipora kuckersiana | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  273. Apalolepis brotzeni | Lochkovian
  274. Apalolepis obruchevi | Lochkovian
  275. Aparchites brachynotos | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  276. Aparchites kaugatumus |
  277. Aparchites saaremeisus |
  278. Apatobolbina gutnica | Jaani Stage
  279. Apatobolbina platygaster | Llandovery
  280. Apatobolbina simplicidorsata | Adavere Stage
  281. Apatobolbina tricuspidata | Adavere Stage
  282. Apatobolus plicatus | Ordovician
  283. Apatochilina falacata | Porkuni Stage
  284. Apatochilina ubjaensis | Kukruse Stage
  285. Apatokephalus dactylotypos |
  286. Apatokephalus dubius |
  287. Apatokephalus sarculum |
  288. Apatokephalus serratus |
  289. Apatorthis inflata | Keila Stage → Oandu Stage
  290. Apatorthis jugata | Lasnamägi Stage
  291. Apatorthis punctata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  292. Apatorthis tenuicosta | Jõhvi Substage → Keila Stage
  293. Apatorthis ultima | Pirgu Stage
  294. Aphelognathus pyramidalis |
  295. Aphelognathus rhodesi |
  296. Apheoorthina daunus | Billingen Stage
  297. Apianurus kuckersianus |
  298. Apianurus vikarbyensis | Hunderum Substage
  299. Apiastrum unicum | Vormsi Stage
  300. Apomatella ingrica | Volkhov Stage
  301. Apomatella secunda | Volkhov Stage
  302. Apsidognathus milleri |
  303. Apsidognathus ruginosus |
  304. Apsidognathus tuberculatus |
  305. Apsidognathus walmsleyi |
  306. Apycnodiscus insularis | Wenlock
  307. Arachnophyllum murchisoni | Llandovery → Wenlock
  308. Araeopoma elongatum | Llandovery → Wenlock
  309. Araeopoma prismaticum | Llandovery → Wenlock
  310. Araneograptus murrayi | Lower Ordovician
  311. Araneosustroma stelliparratum | Wenlock → Ludlow
  312. Arcanopora disticha | Ordovician → Devonian
  313. Arcanopora obscura | Raikküla Stage
  314. Arcanopora plumula | Upper Ordovician
  315. Arcanopora strigosa | Porkuni Stage
  316. Arcanopora wimani | Hirnantian
  317. Archaeacanthus quadrisulcatus | Narva Stage → Gauja Stage
  318. Archaefenestella mobergi | Llandovery → Wenlock
  319. Archaegocystis granulata | Katian → Hirnantian
  320. Archaeofenestella rigidula | Llandovery → Wenlock
  321. Archaeoscyphia annulata |
  322. Archaeoscyphia attenuata | Ordovician
  323. Archaeoscyphia aulocopiformis |
  324. Archaeoscyphia gislei |
  325. Archaeoscyphia minganensis |
  326. Archaeoscyphia rectilinearis |
  327. Archaeoscyphia scalaria |
  328. Archaeotinodes igneuspauper | Eocene
  329. Archaeotinodes ivanovi | Eocene
  330. Archaeotinodes pauper | Eocene
  331. Archegonaspis schmidti | Ludlow → Přidoli
  332. Archiclimacograptus angulatus | Middle Ordovician
  333. Archiclimacograptus balticus |
  334. Archiclimacograptus caelatus | Darriwilian
  335. Archiclimacograptus marathonensis |
  336. Archiclimacograptus modestus |
  337. Archiclimacograptus osloensis | Darriwilian
  338. Archiclimacograptus riddellensis | Ordovician
  339. Archiclimacograptus sebyensis | Ordovician
  340. Archiclimacograptus skagensis | Middle Ordovician
  341. Archigeisonoceras elegatulum |
  342. Archigeisonoceras folkeslundense | Lasnamägi Stage
  343. Archigeisonoceras picus | Volkhov Stage
  344. Archigeisonoceras repplingense | Volkhov Stage
  345. Archinacella media | Kunda Stage
  346. Archinacella rostrata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  347. Archiretiolites regimontanus |
  348. Arctinurus? norvegicus | lower Silurian
  349. Arcuaria caudalis | Llandovery
  350. Arcuaria cornuta | lower Silurian
  351. Arcuaria curta | Wenlock
  352. Arcuaria monoclivula | Jõhvi Substage
  353. Arcuaria sineclivula | Middle Ordovician → lower Silurian
  354. Arcuaria triangulata | Jaani Stage
  355. Ardenita kriukensis |
  356. Ardennea nearda | Keila Stage → Oandu Stage
  357. Arenaceacanthus arcuatacanalis | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  358. Arienigraptus zheijangensis |
  359. Arionoceras lotskirkense | Aseri Stage → Lasnamägi Stage
  360. Aristerella nitiduloides | Kukruse Stage
  361. Aristerella silurica | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  362. Armoricochitina granulifera | Haljala Stage
  363. Armoricochitina reticulifera | Nabala Stage
  364. Arthroclema armatum | Volkhov Stage
  365. Arthroclema vescum | Uhaku Stage
  366. Arthrostyloecia nitida | Ordovician
  367. Arthrostylus conjunctus | Keila Stage → Oandu Stage
  368. Arthrostylus obliquus | Aseri Stage → Uhaku Stage
  369. Arthrostylus tenuis | Pirgu Stage
  370. Artificiosocrinus artificiosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  371. Asaphus acuminatus | Kunda Stage
  372. Asaphus angelini | Ordovician
  373. Asaphus bottnicus | Lasnamägi Stage
  374. Asaphus broeggeri | Vääna Substage
  375. Asaphus cornutus | Aseri Stage
  376. Asaphus expansus | Kunda Stage
  377. Asaphus fennicus | Kukruse Stage
  378. Asaphus heckeri | Aseri Stage
  379. Asaphus holmi | Aseri Stage
  380. Asaphus ifterensis | Haljala Stage
  381. Asaphus ingrianus | Kunda Stage
  382. Asaphus intermedius | Aseri Stage
  383. Asaphus jewensis | Haljala Stage
  384. Asaphus kegelensis | Haljala Stage → Keila Stage
  385. Asaphus knyrkoi | Kunda Stage
  386. Asaphus kotlukovi | Aseri Stage
  387. Asaphus kowalewskii | Aseri Stage
  388. Asaphus laevissimus | Kunda Stage
  389. Asaphus lamanskii |
  390. Asaphus latus | Aseri Stage
  391. Asaphus lepidurus | Volkhov Stage
  392. Asaphus lepidus |
  393. Asaphus ludibundus |
  394. Asaphus minor | Kunda Stage
  395. Asaphus minutus | Kunda Stage
  396. Asaphus nieszkowskii | Kukruse Stage
  397. Asaphus ornatus | Ordovician
  398. Asaphus pachyophthalmus |
  399. Asaphus plautini | Aseri Stage
  400. Asaphus pseudornatus |
  401. Asaphus punctatus | Aseri Stage
  402. Asaphus raniceps | Kunda Stage
  403. Asaphus robergi | Kukruse Stage
  404. Asaphus striatus | Kunda Stage
  405. Asaphus sulevi | Kunda Stage
  406. Asaphus uplandicus |
  407. Asaphus vicarius |
  408. Ascetopeltis bockeliei | Upper Ordovician
  409. Ascetopeltis kertelensis | Vormsi Stage
  410. Ascetopeltis lepta | Upper Ordovician
  411. Asericrinus aseriensis | Aseri Stage
  412. Asmussia membranacea | Frasnian
  413. Asmussia vulgaris |
  414. Aspelundia expansa | Raikküla Stage
  415. Aspelundia fluegeli | Raikküla Stage
  416. Aspelundia fluegeli fluegeli | Raikküla Stage
  417. Asperellacystis asperellus | Oandu Stage
  418. Asperellacystis plicatus | Oandu Stage
  419. Asperopora aspera | Wenlock
  420. Asperopora bellum | Ludlow → Wenlock
  421. Asperopora crustulenta | Hirnantian
  422. Asperopora explanata | Wenlock → Ludlow
  423. Asperopora multiporum | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  424. Asperopora ramosa | Wenlock
  425. Asteroblastus foveolatus | Kunda Stage
  426. Asteroblastus regularis | Kunda Stage
  427. Asteroblastus sublaevis | Kunda Stage
  428. Asteroblastus volborthi | Kunda Stage
  429. Asterocrinus münsteri | Kunda Stage
  430. Asterocystis globulus |
  431. Asterocystis tuberculatus | Kunda Stage
  432. Asterolepis dellei | Burtnieki Stage
  433. Asterolepis essica | Burtnieki Stage
  434. Asterolepis estonica | Narva Stage → Aruküla Stage
  435. Asterolepis ornata | Gauja Stage
  436. Asterolepis radiata | Amata Stage → Plavinas Stage
  437. Asterolepis syasiensis | Dubniki Stage
  438. Asteusloffia acuta | Volkhov Stage → Kunda Stage
  439. Astraeospongium patina | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  440. Astropentagnathus irregularis | Llandovery
  441. Astrovidictya hamatis | Vormsi Stage
  442. Astrovidictya sparsa | Idavere Substage → Keila Stage
  443. Astroviella antiqua | Nabala Stage → Vormsi Stage
  444. Astroviella borstshovensis | Přidoli → Lower Devonian
  445. Astroviella insolensis | Ludlow → Přidoli
  446. Astroviella porosa | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  447. Astroviella pulwenensis | Ludlow
  448. Astroviella rara | Přidoli
  449. Astroviella silurica | Ludlow → Přidoli
  450. Astroviella vulgaris | Přidoli
  451. Astroviellina mukhovetskensis | Přidoli
  452. Astylospongia incisolobata |
  453. Astylospongia praemorsa | Ordovician
  454. Asymmetrella prenaiensis | Wenlock
  455. Atactopora gregariaformis | Jõhvi Substage
  456. Atactoporella baltica | Idavere Substage → Keila Stage
  457. Atactoporella schucherti | Vormsi Stage
  458. Atavograptus atavus | Llandovery
  459. Atavograptus strachani | Llandovery
  460. Ateleaspis tessellata | Wenlock → Ludlow
  461. Atractocybeloides berneri | Haljala Stage
  462. Atractocybeloides gracilis | Rakvere Stage
  463. Atractocybeloides nebeni | Lasnamägi Stage
  464. Atractocybeloides oepiki | Kukruse Stage
  465. Atractocybeloides vonhachti | Keila Stage
  466. Atractopyge affinis |
  467. Atractopyge dalmani | Upper Ordovician
  468. Atractopyge errans | Rakvere Stage
  469. Atractopyge kutorgae | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  470. Atractopyge vardiana | Pirgu Stage
  471. Atractopyge woerthii |
  472. Atractopyge xiphere | Kukruse Stage
  473. Atraktoprion cornutus |
  474. Atraktoprion major |
  475. Atraktoprion mirabilis |
  476. Atrypa (Atrypa affinis | Wenlock
  477. Atrypa (Atrypa) alata | Ludlow
  478. Atrypa (Atrypa) dzwinogrodensis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  479. Atrypa (Atrypa) gotha | Llandovery → Wenlock
  480. Atrypa (Atrypa) harknessi | Wenlock
  481. Atrypa (Atrypa) murchisoni | Ludlow
  482. Atrypa (Atrypa) reticularis | Ludlow
  483. Atrypa (Atrypa) slitea | Wenlock
  484. Atrypina (Atrypina) barrandii | Wenlock
  485. Atrypoidea (Atrypoidea) hemsea | Ludlow
  486. Atrypoidea (Atrypoidea) prunum | Kuressaare Stage
  487. Atrypoidea (Atrypoidea) saaremaaensis | Kuressaare Stage
  488. Atrypoidea (Atrypoidea) sulcata | Ludlow
  489. Aulacognathus kuehni | Adavere Stage
  490. Aulacophyllum linnarssoni |
  491. Aulacophyllum mitratum | Silurian
  492. Aulacophyllum obliquum |
  493. Aulacopsis simplex | Kunda Stage
  494. Aulocopella cepa |
  495. Aulocopella dactylos | Pirgu Stage
  496. Aulocopella hemisphaericum |
  497. Aulocopium cylindraceum |
  498. Aulocopium discus | Idavere Substage
  499. Aulograptus cucullus | Kunda Stage
  500. Aulonotreta antiquissima |
  501. Aulopora amica | Ludlow
  502. Aulopora assueta | Adavere Stage
  503. Aulopora celsa | Adavere Stage
  504. Aulopora enodis | Jaagarahu Stage
  505. Aulopora necopina | Kaugatuma Stage
  506. Autoloxolichas laxatus |
  507. Autoloxolichas sanctamathiae | Haljala Stage → Keila Stage
  508. Aviacypris avia |
  509. Aviacypris coartata | Upper Ordovician
  510. Aviacypris planata | Upper Ordovician
  511. Aviacypris truncata | Upper Ordovician
  512. Avitograptus avitus | Hirnantian → lower Silurian
  513. Azygograptus eivionicus | Ordovician
  514. Azygograptus ellesi | Ordovician
  515. Azygograptus groenwalli | Ordovician
  516. Azygograptus hicksii | Ordovician
  517. Azygograptus lapworthi | Ordovician
  518. Azygograptus minutus | Ordovician
  519. Azygograptus suecicus | Ordovician
  520. Azygograptus validus | Lower Ordovician → Ordovician
  521. Babanicrinus kegelensis | Idavere Substage → Keila Stage
  522. Babanicrinus pentaporus | Kunda Stage
  523. Babinocystis dilabidus | Volkhov Stage
  524. Bactropora solida | Hirnantian
  525. Bactrotheca dens | Uhaku Stage
  526. Bactrotheca quadrangularis | Ordovician
  527. Baerocrinus parvus | Lower Ordovician
  528. Baerocrinus ungerni | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  529. Bairdia iocus | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  530. Bairdia micra | Kukruse Stage
  531. Bairdiacypris venustus | Ludlow
  532. Bairdiocypris berounensis | Llandovery → Ludlow
  533. Bairdiocypris confinis | Llandovery
  534. Bairdiocypris gotlandica | Llandovery
  535. Bairdiocypris indeterminatus | Upper Ordovician → lower Silurian
  536. Bairdiocypris longus | Wenlock
  537. Bairdiocypris phillipsianus | Silurian
  538. Balizoma obtusus | Wenlock → Ludlow
  539. Balticaspis latvica | Eifelian
  540. Balticella binodis | Jõhvi Substage
  541. Baltichaeta jormunganda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  542. Balticoceras discors | Rakvere Stage
  543. Balticoporella glabra | Keila Stage → Oandu Stage
  544. Baltiites steinhardti | Kunda Stage
  545. Baltinema rana | Lower Cambrian (old nomenclature)
  546. Baltiscalida njorda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  547. Baltochitina delicata | Aseri Stage
  548. Baltochitina nolvaki | Lasnamägi Stage
  549. Baltocrinus antiquus | Lasnamägi Stage → Oandu Stage
  550. Baltocrinus balticus | Kunda Stage
  551. Baltocrinus decorus | Middle Ordovician
  552. Baltocrinus hrevicaensis | Jõhvi Substage
  553. Baltocrinus lobatus | Uhaku Stage → Jõhvi Substage
  554. Baltocrinus quttaeformis | Jõhvi Substage
  555. Baltocrinus rostovensis | Kukruse Stage
  556. Baltocrinus serratus | Uhaku Stage
  557. Baltocyamus primarius | Oandu Stage
  558. Baltograptus extremus | Lower Ordovician
  559. Baltograptus geometricus | Lower Ordovician
  560. Baltograptus jacksoni | Lower Ordovician
  561. Baltograptus kurcki | Lower Ordovician
  562. Baltograptus minutus | Lower Ordovician
  563. Baltograptus vacillans |
  564. Baltoniodus alobatus | Haljala Stage
  565. Baltoniodus gerdae | Kukruse Stage → Haljala Stage
  566. Baltoniodus medius | Volkhov Stage → Kunda Stage
  567. Baltoniodus navis | Volkhov Stage
  568. Baltoniodus norrlandicus | Volkhov Stage
  569. Baltoniodus prevariabilis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  570. Baltoniodus triangularis | Volkhov Stage
  571. Baltoniodus variabilis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  572. Baltonotella kiesowii | Porkuni Stage
  573. Baltonotella kuckersiana | Kukruse Stage → Idavere Substage
  574. Baltonotella ledaia | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  575. Baltonotella limbata | Oandu Stage → Porkuni Stage
  576. Baltonotella marginata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  577. Baltonotella mistica | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  578. Baltonotella semenformis | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  579. Baltoplacognathus reclinatus | Lasnamägi Stage
  580. Baltoplacognathus robustus | Uhaku Stage
  581. Barbarorthis foraminifera | Pirgu Stage
  582. Barbarorthis porkuniensis | Porkuni Stage
  583. Barrandeocrinus sceptrum | Wenlock
  584. Barrandeograptus bornholmensis | Telychian
  585. Barrandeograptus gracilis | Llandovery
  586. Barrandeograptus pulchellus | Llandovery → Wenlock
  587. Barrandeolites bowerbanki | Jaagarahu Stage
  588. Barrandeolites lichenarioides | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  589. Basilicus lawrowi | Aseri Stage → Uhaku Stage
  590. Basilicus lutsi | Kukruse Stage
  591. Bassetella alata | Haljala Stage
  592. Bassetella gracilis | Haljala Stage
  593. Bathmoceras holmi |
  594. Bathmoceras linnarssoni | Kunda Stage
  595. Batostoma amplum | Oandu Stage → Vormsi Stage
  596. Batostoma cumingsi | Nabala Stage → Vormsi Stage
  597. Batostoma fertile | Aseri Stage → Uhaku Stage
  598. Batostoma fertile circulare | Aseri Stage → Uhaku Stage
  599. Batostoma gracile | Hirnantian
  600. Batostoma granulosum | Idavere Substage → Keila Stage
  601. Batostoma lanensis | Uhaku Stage
  602. Batostoma magnopora | Keila Stage → Oandu Stage
  603. Batostoma scanicum | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  604. Batostoma singulare | Rakvere Stage
  605. Batostoma speciosum | Oandu Stage → Rakvere Stage
  606. Batostoma subgranulosum | Idavere Substage
  607. Batostoma varians | Ordovician
  608. Beecherellita ordovica | Idavere Substage
  609. Bekkerina anijana | Haljala Stage
  610. Bekkerina assatkini | Haljala Stage
  611. Bekkerina dorsata | Kukruse Stage
  612. Bekkerina grandis | Keila Stage
  613. Bekkerina raricostellata |
  614. Bellimurina wisgoriensis | Llandovery → Wenlock
  615. Belodina confluens | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  616. Beloitoceras cautis | Keila Stage
  617. Beloitoceras estonicum | Vormsi Stage
  618. Beloitoceras siljaense | Katian
  619. Beloitoceras sinuososeptatum | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  620. Belonechitina aspera | Juuru Stage → Raikküla Stage
  621. Belonechitina cactacea | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  622. Belonechitina capitata | Uhaku Stage → Rakvere Stage
  623. Belonechitina comma | Uhaku Stage → Nabala Stage
  624. Belonechitina crinita | Kunda Stage → Uhaku Stage
  625. Belonechitina gamachiana | Porkuni Stage
  626. Belonechitina granosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  627. Belonechitina hirsuta | Haljala Stage
  628. Belonechitina intonsa | Kukruse Stage
  629. Belonechitina jaanussonii | Haljala Stage
  630. Belonechitina latifrons | Paadla Stage
  631. Belonechitina meifodensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  632. Belonechitina micracantha | Lasnamägi Stage → Porkuni Stage
  633. Belonechitina oeselensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  634. Belonechitina pellifera | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  635. Belonechitina postrobusta | Juuru Stage
  636. Belonechitina robusta | Haljala Stage → Nabala Stage
  637. Belonechitina synclinalis | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  638. Belonechitina villosa | Oandu Stage → Vormsi Stage
  639. Belonechitina wesenbergensis brevis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  640. Belonechitina wesenbergensis elongata | Nabala Stage → Pirgu Stage
  641. Belorussipora arborea | Keila Stage
  642. Bentoceras rubeli | Kunda Stage
  643. Berolinella praevia | Paadla Stage
  644. Berolinella steusloffi | Ohesaare Stage
  645. Beukeria plicata | Haljala Stage
  646. Beyrichia (Altibeyrichia) contracta | Wenlock
  647. Beyrichia (Asperibeyrichia) valguensis | Adavere Stage
  648. Beyrichia (Beyrichia) bicuspis | Jaani Stage
  649. Beyrichia (Beyrichia) dactyloscopia | Silurian
  650. Beyrichia (Beyrichia) eteliana | Silurian
  651. Beyrichia (Beyrichia) grogarniana | Paadla Stage
  652. Beyrichia (Beyrichia) halliana | Adavere Stage → Jaani Stage
  653. Beyrichia (Beyrichia) hellviensis | Jaagarahu Stage
  654. Beyrichia (Beyrichia) kloedeni | Adavere Stage → Jaani Stage
  655. Beyrichia (Beyrichia) ponderosa | Silurian
  656. Beyrichia (Beyrichia) protuberans | Ludlow
  657. Beyrichia (Beyrichia) snoderiana | Ludlow
  658. Beyrichia (Beyrichia) subornata | Jaagarahu Stage
  659. Beyrichia (Beyrichia) suurikuensis | Jaani Stage
  660. Beyrichia (Beyrichia) tagalaensis |
  661. Beyrichia (Beyrichia) ultima | Adavere Stage
  662. Beyrichia (Simplicibeyrichia) aluksnensis | Wenlock
  663. Beyrichia (Simplicibeyrichia) globifera | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  664. Beyrichia (Simplicibeyrichia) impersonalis | Kaugatuma Stage
  665. Beyrichia (Simplicibeyrichia) venusta | Kaugatuma Stage
  666. Beyrichona tinea | Lower Cambrian (old nomenclature)
  667. Bicarinatina acuta | Narva Stage
  668. Bicarinatina borchi | Narva Stage → Aruküla Stage
  669. Bicarinatina gulbenensis | Aruküla Stage
  670. Bicarinatina livica | Narva Stage → Burtnieki Stage
  671. Bicarinatina rozenshteini | Narva Stage → Aruküla Stage
  672. Bicarinatina sakalana | Narva Stage
  673. Bicarinatina scaphulata | Narva Stage
  674. Bicarinatina ugalana | Aruküla Stage
  675. Bickmorites falcigerus | Jaani Stage
  676. Bienvillia angelini | Tremadocian
  677. Bienvillia tetragonalis | Tremadocian
  678. Bienvillia tetragonalis broeggeri |
  679. Bienvillia wimani | Tremadocian
  680. Biernatia holmi | Darriwilian
  681. Biernatia rossicum | Kunda Stage
  682. Bigalea visbyensis | Wenlock
  683. Bighornia orvikui | Upper Ordovician
  684. Bilobia alichovae | Haljala Stage
  685. Bilobia indentata |
  686. Bilobia musca | Kukruse Stage → Haljala Stage
  687. Bilobia rosendahli |
  688. Bimuria (Bimuria) peregrina | Kukruse Stage → Idavere Substage
  689. Bimuropora winchelli | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  690. Bingeria cyamoides | Adavere Stage
  691. Bingeria expansinodata |
  692. Bingeria pristina | Raikküla Stage
  693. Bingeria vesikuensis | Jaagarahu Stage
  694. Birdsalella cornuta | Wenlock
  695. Birdsalella varians | Ludlow
  696. Birkenia robusta | Rootsiküla Stage
  697. Biseptata briani | Kunda Stage
  698. Bitrigonocardia lindstroemi | Pirgu Stage
  699. Blastocystis rossica | Kunda Stage
  700. Bodacrinus columnus | Katian
  701. Bodoceras torticoni | Upper Ordovician
  702. Bodophyllum duncanae | Upper Ordovician
  703. Bodophyllum euthum | Upper Ordovician
  704. Bodophyllum oilense | Upper Ordovician
  705. Bodophyllum osmundense | Upper Ordovician
  706. Bodospira kallholniensis | Hirnantian
  707. Bodospira undulata | Hirnantian
  708. Bodywskites fistulatus | Vormsi Stage
  709. Bodywskites magniporus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  710. Boeckaspis hirsuta | Tremadocian
  711. Boeckaspis mobergi | Tremadocian
  712. Boedaspis ensifer | Lower Ordovician
  713. Boedaspis solis | Kunda Stage
  714. Bohemograptus bohemicus | Ludlow
  715. Bohemograptus cornutus | Ludlow
  716. Bohemograptus praecornutus |
  717. Bohemograptus tenuis | Ludlow
  718. Bolbibollia estona | Raikküla Stage
  719. Bolbihithis abdominalis | Keila Stage → Oandu Stage
  720. Bolbihithis altonodus | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  721. Bolbihithis olbinis | Rakvere Stage
  722. Bolbihithis superus | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  723. Bolbina crassa | Kunda Stage
  724. Bolbina excessa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  725. Bolbina globosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  726. Bolbina kuckersiana | Kukruse Stage
  727. Bolbina latimarginata | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  728. Bolbina lehtmetsaensis | Keila Stage
  729. Bolbina major | Keila Stage → Vormsi Stage
  730. Bolbina ornata | Oandu Stage
  731. Bolbina plicata | Rakvere Stage → Nabala Stage
  732. Bolbina rakverensis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  733. Bolbina saxbya | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  734. Bolbina valensis | Pirgu Stage
  735. Bolbiprimitia inaequalis | Jaagarahu Stage
  736. Bolbiprimitia tamsaluensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  737. Bolbochasmops bucculentus | Haljala Stage → Keila Stage
  738. Bolbochasmops emarginatus | Haljala Stage → Keila Stage
  739. Bolbochasmops kruegeri | Haljala Stage
  740. Bolboporites (Ambliporites) lamanskii | Kunda Stage
  741. Bolboporites (Ambliporites) regnelli | Aseri Stage → Uhaku Stage
  742. Bolboporites (Ambliporites) semiglobosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  743. Bolboporites (Ambliporites) triangularis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  744. Bolboporites (Bolboporites) elongatus | Volkhov Stage
  745. Bolboporites (Bolboporites) fungiformis | Kunda Stage → Aseri Stage
  746. Bolboporites (Bolboporites) mitralis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  747. Bolboporites (Bolboporites) uncinatus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  748. Bolboporites (Bolboporites) yeltishevae | Volkhov Stage
  749. Bolboporites (Stelloporites) stellifer | Aseri Stage
  750. Bollia amabilis | Raikküla Stage → Jaagarahu Stage
  751. Bollia distincta | upper Silurian
  752. Bollia mezmalensis | Porkuni Stage
  753. Bollia mezvagarensis | Porkuni Stage
  754. Bollia parva | Ludlow
  755. Bollia saarameisaiensis | Kaugatuma Stage
  756. Boreadorthis crassa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  757. Boreadorthis recula | Nabala Stage → Vormsi Stage
  758. Boreadorthis sadewitzensis | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  759. Borealis borealis |
  760. Borealis borealis borealis | Juuru Stage
  761. Borealis borealis osloensis |
  762. Borealis pumilus | Raikküla Stage
  763. Borealis samojedicus | Silurian
  764. Boreania minima | Přidoli → Lochkovian
  765. Borelasma crassitangens | Upper Ordovician
  766. Borelasma orientalis | Oandu Stage
  767. Bornholmaspis praecursor |
  768. Borussulus reticulifer | Ludlow
  769. Borussulus squamosus | Ludlow
  770. Botellusoceras torpense | Lasnamägi Stage
  771. Bothriocidaris eichwaldi | Pirgu Stage
  772. Bothriocidaris globulus | Pirgu Stage
  773. Bothriocidaris pahleni | Jõhvi Substage
  774. Bothriocidaris parvus | Vormsi Stage
  775. Bothriolepis cellulosa | Amata Stage → Plavinas Stage
  776. Bothriolepis ciecere | Famennian
  777. Bothriolepis evaldi | Frasnian
  778. Bothriolepis heckeri | Famennian
  779. Bothriolepis jani | Famennian
  780. Bothriolepis leptocheira | Famennian
  781. Bothriolepis leptocheira curonica | Frasnian → Famennian
  782. Bothriolepis maxima | Frasnian
  783. Bothriolepis obrutschewi | Amata Stage
  784. Bothriolepis ornata | Famennian
  785. Bothriolepis panderi | Snetnaya Gora Substage
  786. Bothriolepis pavariensis | Upper Devonian
  787. Bothriolepis prima | Amata Stage
  788. Bothriolepis traudscholdi | Dubniki Stage → Daugava Stage
  789. Botryocrinus cucurbitaceus | Silurian
  790. Botryocrinus ramosissimus | upper Silurian
  791. Boucotinskia sulcata | Ludlow
  792. Boucotspira carinifer | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  793. Brachyopterella pentagonalis | Wenlock
  794. Brachyprion (Erinostrophia) walmstedti | Llandovery → Wenlock
  795. Brachyprion ? kurzemensis | Ludlow
  796. Brachytomaria baltica | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  797. Brachytomaria nodulosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  798. Brachytomaria plautini | Kunda Stage
  799. Brachytomaria plicifera | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  800. Bracteatacanthus assiduus | Přidoli
  801. Braderupia asymmetrica | Kukruse Stage → Keila Stage
  802. Bradoria estonica | Dominopol Stage
  803. Brevantina antis | Rakvere Stage → Vormsi Stage
  804. Brevantina brevis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  805. Brevaspidella dispersa | Upper Ordovician
  806. Brevibolbina amabilis | Kukruse Stage → Keila Stage
  807. Brevibolbina dimorpha | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  808. Brevibolbina dimorpha altonodosa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  809. Brevibolbina dimorpha dimorpha | Oandu Stage → Nabala Stage
  810. Brevibolbina fissurata | Pirgu Stage
  811. Brevibolbina pontificans | Pirgu Stage
  812. Brevibolbina porkuniensis | Porkuni Stage
  813. Brevidorsa brevidorsata | Kaugatuma Stage
  814. Brevidorsa limbata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  815. Brevidorsa sarvi | Upper Ordovician → Llandovery
  816. Brevidorsa subtilispinosa |
  817. Brevilamnulella kjerulfi | Hirnantian
  818. Brevilamnulella thebesensis | Hirnantian
  819. Brezelina angustolobata | Billingen Stage → Volkhov Stage
  820. Brezelina palmata | Volkhov Stage
  821. Briarocrinus angustus | upper Silurian
  822. Briarocrinus inflatus | upper Silurian
  823. Broeggeria salteri | Cambrian → Hunneberg Stage
  824. Bromidella zvankensis |
  825. Bronteopsis panderi | Kukruse Stage
  826. Bryograptus kjerulfi | Lower Ordovician
  827. Bryograptus ramosus | Tremadocian
  828. Bubnoffiopsis bubnoffi | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  829. Bubnoffiopsis incognitus | Oandu Stage → Vormsi Stage
  830. Bucanella crispata | Aseri Stage
  831. Bucanella revaliensis | Kunda Stage
  832. Bucania cornu | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  833. Bucania czekanowskii | Kukruse Stage
  834. Bucania erratica | Upper Ordovician
  835. Bucania oelandica |
  836. Bucania radiata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  837. Bucerella bucera | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  838. Bucerella wilnoiensis | Upper Ordovician
  839. Buckelopsis dyca |
  840. Bulbosclerites unicornis | Oandu Stage → Porkuni Stage
  841. Bullaeferum granodus | Pirgu Stage
  842. Bullaeferum tapaënsis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  843. Bumastus barriensis | Jaani Stage
  844. Bumastus livonicus |
  845. Bumastus phrix | Wenlock
  846. Bumastus sulcatus | Silurian
  847. Bunodes lunula | Rootsiküla Stage
  848. Bunodes rugosus | Rootsiküla Stage
  849. Bursachitina bursa | Kaugatuma Stage
  850. Bursachitina conica | Adavere Stage → Jaani Stage
  851. Bursachitina nana | Adavere Stage → Jaani Stage
  852. Bursachitina nestorae | Adavere Stage
  853. Bursachitina umbilicata | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  854. Byronia jaeggeri | Pirgu Stage
  855. Byssacanthus dilatatus | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  856. Bystrowicrinus parvirugosus | Nabala Stage
  857. Bystrowicrinus primarius | Rakvere Stage
  858. Bythocyproidea sarvi | Raikküla Stage
  859. Bythopora ljudmilae | Keila Stage → Oandu Stage
  860. Bythopora ulrichi | Wenlock
  861. Cadmea inexplorata | Wenlock
  862. Calapoecia luhai | Pirgu Stage
  863. Calcaribeyrichia altonodosa | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  864. Calcaribeyrichia calcarata | Ludlow
  865. Calcaribeyrichia katriensis | Paadla Stage
  866. Calcaribeyrichia simplicior | Paadla Stage
  867. Calceocrinus balticensis | Juuru Stage
  868. Calcihexactina franconica | Cambrian → Ordovician
  869. Callocladia acanthoporoides | Přidoli → Lower Devonian
  870. Callocladia cava | Přidoli
  871. Callocladia emaciata | Kuressaare Stage
  872. Callocladia kaugatumensis | Kaugatuma Stage
  873. Callocladia rara | Přidoli → Lower Devonian
  874. Callocladia tomashevensis | Přidoli → Lower Devonian
  875. Callograptus kaljoi | Porkuni Stage
  876. Calloporella concinna | Vormsi Stage
  877. Calloporella expressa | Kukruse Stage
  878. Calloporella jarvensis | Kukruse Stage
  879. Calloporella lamella | Sandbian → Katian
  880. Calloporella modzalevskayae | Ordovician
  881. Calloporella schmidti | Keila Stage → Oandu Stage
  882. Calloporella septata | Pirgu Stage
  883. Calloporella serotina | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  884. Calloporella tauchenisensis | Nabala Stage
  885. Calloporella undulata | Keila Stage → Nabala Stage
  886. Calophyllum darcoceros | Upper Ordovician
  887. Calophyllum robustum | Silurian
  888. Calophyllum römeri | Silurian
  889. Calostylis concavifundatus | Porkuni Stage
  890. Calostylis concavotabulata | Silurian
  891. Calostylis cribraria | Wenlock
  892. Calostylis denticulata |
  893. Calostylis lindstroemi | Silurian
  894. Calostylis luhai | Adavere Stage
  895. Calpichitina acollaris | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  896. Calpichitina complanata | Kunda Stage → Pirgu Stage
  897. Calpichitina densa | Adavere Stage → Jaani Stage
  898. Calpichitina lata | Haljala Stage → Vormsi Stage
  899. Calpichitina lecaniella | Kukruse Stage → Haljala Stage
  900. Calpichitina opaca | Adavere Stage → Jaani Stage
  901. Calpichitina velata | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  902. Calpiocrinus ovatus | Wenlock
  903. Calpiocrinus rotundatus | Wenlock
  904. Calycocoelia typicalis |
  905. Calymene ansensis | Juuru Stage
  906. Calymene blumenbachi | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  907. Calymene carinata |
  908. Calymene conspicua | Ohesaare Stage
  909. Calymene dnestroviana | upper Silurian
  910. Calymene ezerensis |
  911. Calymene flabellata |
  912. Calymene frontosa | Adavere Stage
  913. Calymene kaugatumensis |
  914. Calymene latigenata | Raikküla Stage
  915. Calymene latvica |
  916. Calymene mimaspera | Wenlock
  917. Calymene mimaspera livonica | Jaani Stage
  918. Calymene mimaspera mimaspera | Jaani Stage
  919. Calymene minimarginata | Wenlock
  920. Calymene orthomarginata | Jaani Stage
  921. Calymene schmidti |
  922. Calymene soervensis |
  923. Calymene spectabilis |
  924. Calymene tuberculata |
  925. Calyptaulax norvegicus |
  926. Camarotubus graptocamaraeformis | Middle Ordovician
  927. Cambropycnogon klausmuelleri | Upper Cambrian (old nomenclature)
  928. Camerella acuminata | Kunda Stage
  929. Cameroceras aluverense | Jõhvi Substage
  930. Cameroceras hasta | Vormsi Stage
  931. Cameroceras kegelense | Keila Stage
  932. Cameroceras kerstovense | Kukruse Stage
  933. Cameroceras kuckersense | Kukruse Stage
  934. Cameroceras lasnamaense | Lasnamägi Stage
  935. Cameroceras ojamense | Idavere Substage
  936. Cameroceras ontikaense | Lasnamägi Stage
  937. Cameroceras paldiskiense | Lasnamägi Stage
  938. Cameroceras planum | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  939. Cameroceras rakverense | Rakvere Stage
  940. Cameroceras regulus | Vormsi Stage
  941. Cameroceras shundrorovense | Idavere Substage
  942. Cameroceras spongistraticum | Idavere Substage
  943. Cameroceras tallinense | Lasnamägi Stage
  944. Cameroceras ubjaense | Kukruse Stage
  945. Cameroceras vertebrale | Rakvere Stage
  946. Campograptus clingani | Llandovery
  947. Campograptus communis | Llandovery
  948. Campograptus elongatus | Llandovery
  949. Campograptus harpago | Silurian
  950. Campograptus lobiferus | Llandovery
  951. Campograptus millepeda | Llandovery
  952. Campograptus rostratus | Llandovery
  953. Campophyllum irregulare | Jaani Stage
  954. Camptodictyon penefastigiatum | Llandovery → Telychian
  955. Canadalepis linguiformis | Tilze Stage
  956. Capillapora arcuata | Kukruse Stage
  957. Caprabolbina capra | Pirgu Stage
  958. Caprabolbina carana | Oandu Stage
  959. Carabocrinus esthonus | Keila Stage
  960. Carinobolbina carinata carinata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  961. Carinobolbina carinata estona | Kukruse Stage → Idavere Substage
  962. Carinolithes hospes | Middle Cambrian (old nomenclature) → Lasnamägi Stage
  963. Carinolithes pennatulus | Middle Cambrian (old nomenclature)
  964. Carinolithes triumvir | Kunda Stage
  965. Carolinites popovkiensis |
  966. Carpocrinus affinis | Silurian
  967. Carpocrinus angelini | Ludlow
  968. Carpocrinus annulatus | Wenlock
  969. Carpocrinus cariosulus | Wenlock
  970. Carpocrinus comtus | Silurian
  971. Carpocrinus dacadactylus | Wenlock
  972. Carpocrinus farctus | Wenlock
  973. Carpocrinus grandis | Silurian
  974. Carpocrinus granulatus | Wenlock
  975. Carpocrinus laevis | Wenlock
  976. Carpocrinus longimanus | Wenlock
  977. Carpocrinus ornatissimus | Wenlock
  978. Carpocrinus ornatus | Wenlock
  979. Carpocrinus petilus | Ludlow
  980. Carpocrinus pinnulatus | Wenlock
  981. Carpocrinus pulchellus | Wenlock
  982. Carpocrinus robustus | Wenlock
  983. Carpocrinus tenuis | Wenlock
  984. Carpocrinus umbonatus | Wenlock
  985. Carpospongia castanea | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  986. Carpospongia conwentzi | Ordovician
  987. Carpospongia globosa | Jõhvi Substage → Keila Stage
  988. Carpospongia langei | Ordovician
  989. Carpospongia pogrebovi | Haljala Stage
  990. Carpospongia stellatimsulcatum |
  991. Caryoconulus gothlandicus | Llandovery → Wenlock
  992. Caryocrinites septentrionalis | Katian
  993. Caryocystites dubius | Sandbian
  994. Caryocystites esthoniae | Ordovician → Silurian
  995. Caryocystites laevis | Lower Ordovician
  996. Caryocystites lagenalis | Katian
  997. Caryocystites rugosus | Katian
  998. Caryocystites thorsundi | Katian
  999. Caryocystites valdari | Sandbian
  1000. Caryocystites variabilis | Katian → lower Silurian

Selection of related publications

  • Tinn & Märss, 2018. The earliest osteostracan Kalanaspis delectabilis gen. et sp. nov. from the mid-Aeronian (mid-Llandovery, lower silurian) of Estonia [DOI]
  • Glinskiy & Pinakhina, 2018. New data on psammosteid heterostracans (Pteraspidomorpha) and acanthodians (Acanthodii) from the Pärnu Regional Stage (Lower Eifelian, Middle Devonian) of Estonia [DOI]
  • Pinakhina & Märss, 2018. The Middle Devonian acanthodian assemblage of the Karksi outcrop in Estonia [DOI]
  • Ivanov & Plax, 2018. Chondrichthyans from the Devonian-Early Carboniferous of Belarus [DOI]
  • Wu et al., 2018. Conodont biostratigraphy and carbon isotope stratigraphy of the Middle Ordovician (Darriwilian) Komstad Limestone, southern Sweden [DOI]
  • Cole & Toom, 2018. New camerate crinoid genera from the Upper Ordovician (Katian) of Estonia: evolutionary origin of family Opsiocrinidae and a phylogenetic assessment of Ordovician Monobathrida [DOI]
  • Mark-Kurik et al., 2018. A new species of the antiarch Microbrachius from the Middle Devonian (Givetian) of Belarus [DOI]
  • Slater et al., 2017a. A cryptic record of Burgess Shale-type diversity from the early Cambrian of Baltica [DOI]
  • Vinn et al., 2017b. The earliest cornulitid on the internal surface of the illaenid pygidium from the Middle Ordovician of Estonia [DOI]
  • Hints, O. et al., 2017a. Early Middle Ordovician scolecodonts from northwestern Argentina and the emergence of labidognath polychaete jaw apparatuses [DOI]
  • Holmer et al., 2017. Unusual pitted Ordovician brachiopods from the East Baltic: the significance of coarsely pitted ornamentations in linguliforms [DOI]
  • Ebbestad et al., 2017. Late Ordovician rostroconchs (Mollusca) from fluvial erratics in northwestern Europe [DOI]
  • Kröger et al., 2017b. The reengineering of reef habitants during the Great Ordovician Biodiversification Event [DOI]
  • Männik, 2017. Conodont biostratigraphy of the Oandu Stage (Katian, Upper Ordovician) in NE Estonia [DOI]
  • Jin & Holmer, 2017. Pentameroid brachiopod Karlsorus new genus from the upper Wenlock (Silurian) Slite Beds, Gotland, Sweden [DOI]
  • Isakar, 2017. Huvitav leid: kivistunud "kihv"
  • Wright & Toom, 2017. New crinoids from the Baltic region (Estonia): fossil tip-dating phylogenetics constrains the origin and Ordovician–Silurian diversification of the Flexibilia (Echinodermata) [DOI]
  • Vinn et al., 2017c. Rare rugosan-bryozoan intergrowth from the Upper Ordovician of Estonia [DOI]
  • Kröger & Aubrechtová, 2017. Cephalopods from reef limestone of the Vasalemma Formation, northern Estonia (latest Sandbian, Upper Ordovician) and the establishment of a local warm-water fauna [DOI]
  • Harper et al., 2017. Brachiopods: origin and early history [DOI]
  • Gubanov et al., 2017. The problematic mollusc Jinonicella from the Silurian of North America [DOI]
  • Glinskiy & Nilov, 2017. A new psammosted (Agnatha, Heterostraci) from the Amata Regional Stage of the Main Devonian Field and morpho-histological types of discrete micromeric elements in the family Psammosteidae [DOI]